اسناد یکی از حیاتی‌­ترین و مهم­ترین منابع موجود برای سازمان­‌ها است و همچنین با رشد روز افزون این اسناد نیاز به یک سامانه مدیریت اسناد در سازمان­‌ها بیشتر احساس میشود. کسب و کار­ها برای انتخاب یک پلتفرم یا نرم افزار برای استقرار DMS نیاز به بررسی و تحقیق بسیاری دارند تا بتوانند مناسب­‌ترین ابزار را برای این امر انتخاب نمایند. با توجه به رده بندی­‌های موسسه گارتنر شیرپوینت همیشه یکی از بهترین پلتفرم‌­های موجود در این زمینه میباشد.

برای روشن­‌تر شدن این برتری و انتخاب دقیق­تر برای کسب و کارها در این مقاله قصد داریم ویژگی­‌هایی که شیرپوینت را بهترین پلتفرم استقرار سامانه مدیریت اسناد میکند را به صورت کلی شرح دهیم.

سازگاری شیرپوینت با دیگر محصولات مایکروسافت

شیرپوینت با سازگاری و انطباق پذیری که با دیگر محصولات مایکروسافت دارد، کاربران را قادر خواهد کرد تا از امکانات بیشمار این محصولات نیز استفاده نمایند برای روشن­‌تر شدن موضوع مثال­‌هایی از این امکانات را ذکر خواهیم نمود:

Office

انطباق شیرپوینت با محصولات آفیس مایکروسافت

شیرپوینت با استفاده از سرور آفیس آنلاین (office online server) قادر خواهد بود، بدون نیاز به نرم افزار آفیس بروی کلاینت­ها فایل‌های آفیس ( Word ، Excel ،PowerPoint ،OneNote  و PDF ) را تحت وب باز نماید تا کاربران و مدیران کسب و کار با خیالی آسوده به استفاده از این ابزار بپردازند.

انطباق شیرپوینت با نرم افزار OneDrive For Business

کتابخانه­‌های اسناد شیرپوینت که در سایت­‌های واحدهای مختلف موجود است قابلیت اتصال به نرم افزار OneDrive دارد تا کاربران به راحتی بتوانند اسناد این کتابخانه ها را به صورت آفلاین ویرایش یا ایجاد نمایند و در اولین فرصت ممکن که به اینترنت متصل میشوند بارگزاری نمایند.

One Drive For Bussiness

محصولات مایکروسافت که میتوان به شیرپوینت متصل نمود و از امکانات بیشمار آن استفاده نمود بسیار زیاد است مواردی همچون Exchange Server، App Store Sharepoint، SQL Reporting Service و دیگر موارد مثال‌هایی از این دست هستند.

پلتفرم شیرپوینت با امکانات بیشمار خود و استفاده از امکانات بیشمار دیگر محصولات مایکروسافت، همانطور که در بالا نیز توضیح داده شد قابلیت‌­های بسیاری به صورت پیشفرض ( بدون نیاز به برنامه نویسی) در اختیار کسب و کارها جهت استفاده هر چه بهتر سامانه­‌های مدیریت اسناد قرار میدهد.

سفارشی‌سازی شیرپوینت

شیرپوینت پلتفرمی است که به سادگی و بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی قابل سفارشی‌سازی و توسعه است و سازمان‌­ها میتوانند از این انعطاف‌پذیری شیرپوینت استفاده نمایند تا آن را با نیازهای خود منطبق نمایند. این قابلیت ذاتی شیرپوینت امکانات بسیار زیادی برای استقرار سامانه مدیریت اسناد در سازمان­‌ها میدهد. برای مثال انواع اسنادی (انواع اسناد مانند قرارداد، صورت وضعیت­، رزومه، سند فنی پروژه، فرم راهنما، صورتجلسه و…)  که در DMS باید پیاده‌­سازی شود کاملا وابسته به کسب و کار و زمان متغیر است بنابراین باید در هر سامانه مدیریت اسنادی پیش­‌بینی شود که افراد بتوانند به راحتی در زمان­‌های مختلف انواع اسناد جدیدی به سامانه اضافه نمایند و یا فیلدهای اطلاعاتی این انواع اسناد را سفارشی نمایند. شیرپوینت با دارا بودن قابلیت‌­های ذاتی سفارشی‌سازی خود به سادگی از پس این گونه موارد بر می­آید.

یکی دیگر از امکانات شیرپوینت در سفارشی‌سازی امکان مدیریت نماهای اطلاعاتی (View) است که به سادگی میتوان نمای نمایش اسناد در یک کتابخانه اسناد را با فیلدهای اطلاعات مورد نیاز سفارشی نمود و نماهای متفاوت برای کاربران متفاوت ایجاد نمود که میتوانید در این پیوند به تفصیل در مورد آن مطالعه نمایید.

همچنین قابلیت ساخت کارتابل­های با رابط کاربری زیبا برای اسناد سازمان نیز یکی دیگر از ویژگی‌­های سفارشی‌سازی شیرپوینت میباشد. که میتوان با استفاده از این ویژگی و طبق معیارها و استاندارهای کسب و کار کارتابل­هایی با کارآیی مطلوب جهت سهولت کاربران سازمان طراحی نمود.

پلتفرم شیرپوینت بسیار قابل سفارشی‌سازی است و برای این سفارشی‌سازی رو‌ش­ها و ابزارهای بسیار زیاد و به­روزی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان سامانه مدیریت اسناد را کاملا منطبق با فرهنگ و استانداردهای سازمان طراحی و استقرار نمود.

شیرپوینت ابزاری برای جلوگیری از اتلاف زمان

شیرپوینت یکی از سریع ترین سامانه­‌های مدیریت اسناد (DMS) در دنیا است. همانطور که پیاده‌سازی سامانه مدیریت اسناد در شیرپوینت بسیار سریع تر از دیگر پلتفرم هاست، استفاده از این ابزار نیز بسیار ساده و سریع است و استفاده از این ابزار را برای سازمان‌های با مشغله فراوان بسیار راحت مینماید.

در شیرپوینت پیدا کردن یک سند، تغییر یک سند، مدیریت سند و اشتراک‌گذاری سند با دیگر افراد سازمان کاری است بسیار ساده و سریع که در سرعت عملکرد کارکنان تاثیر بسزایی دارد. همچنین به دلیل سادگی این ابزار و شباهت فراوان به مجموعه آفیس پس از پیاده سازی سامانه مدیریت اسناد در این پلتفرم کاربران به سرعت بدون آموزش خاصی میتوانند شروع به استفاده از سامانه نمایند.