اگر از شیرپوینت و آفیس 365 استفاده می‌کنید، قطعا در مورد OneDrive For Business شنیده‌اید و شاید برای شما هم سوال باشد که “تفاوت OneDrive با شیرپوینت چیست؟”

اکنون به این سوال شما پاسخ خواهیم داد. OneDrive بسیار متفاوت از شیرپوینت است.

شیرپوینت چیست؟

شیرپوینت یک اپلیکیشن همکاری تیمی است که به کاربران اجازه می‌دهد بر اساس دسترسی‌های خود به سایت‌های مختلف (فضای کاری) دسترسی پیدا کنند. منصفانه نخواهد بود که نمای کلی شیرپوینت را فقط به یک جمله محدود کنیم، بنابراین شما را تشویق می‌کنیم تا این مقاله “شیرپوینت چیست؟” را  مطالعه کنید.   
عکس زیر نمونه‌ای از یک سایت تیمی در شیرپوینت است.

OneDrive For Business

OneDrive for Business چیست؟

شیرپوینت یک فضای همکاری تیمی است. معنای آن این است که چندین کاربر به یک سایت دسترسی دارند. اما اگر شما نیاز به ذخیره یک سند خصوصی دارید و نمی‌خواهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، چه می کنید. اینجاس کهOneDrive For Business به کمک ما می‌آید!

OneDrive for Business یک فضای شخصی ابری برای پوشه‌ها و فایل‌های شماست

تصویر زیر نمونه‌ای از OneDrive For Business یک کاربر است.

OneDrive For Business

پنج ویژگی برتر OneDrive For Business

1.فایل‌ها

این بخش اصلی OneDrive است که به احتمال زیاد شما بیشترین استفاده را از آن خواهید کرد. می‌توان آن را مانند یک کتابخانه سند در شیرپوینت در نظر گرفت که کاملا مخصوص شماست. OneDrive   تقریبا قابلیت‌هایی (Versioning  و چند نویسندگی) مشابه مدیریت اسناد در کتابخانه سند شیرپوینت را دارد.

OneDrive For Business

2. به اشتراک‌گذاری

زمانیکه فایل یا پوشه‌ای را با شخصی به اشتراک می‌گذارید و یا شخصی فایلی را با شما به اشتراک می‌گذارد، شما می‌توانید مانند تصویر زیر به راحتی فایل‌های که توسط شما به اشتراک گذاشته شده یا با شما به اشتراک گذاشته شده است را مشاهده کنید. دیگر نیازی نیست به ایمیل خود بروید تا لینک فایل به اشتراک گذاشته شده توسط همکار خود را پیدا کنید. همه چیز به راحتی، همینجا در دسترس است.

OneDrive For Business

3.کتابخانه اسناد به اشتراک گذاشته شده

ایده OneDrive تنها ارائه فضایی جهت به اشتراک‌گذاری فایل‌ها نیست، شما همچنین می‌توانید به فایل‌های دیگر تیم یا گروه کاری خود دسترسی داشته باشید. تمام کتابخانه‌های اسنادی که در شیرپوینت به آنها دسترسی دارید به شما نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید به آن کتابخانه‌ها از طریق دسترسی یه سایت آن کتابخانه دسترسی داشته باشید. این کار را در بخش Shared Libraries در OneDrive می‌توانید انجام دهید.

OneDrive For Business

توجه: اگر کتابخانه اسناد شما در شیرپوینت از متادیتای سفارشی استفاده می‌کند، آن متادیتا در بخش کتابخانه مشترک نشان داده نمی‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید کتابخانه را از طریق متادیتا مشاهده و فیلتر کنید، باید به سایت شیرپوینت بروید.

4. باکس جستجو

فکر می‌کنم این بخش نیازی به توضیح نداشته باشد. اساساً این یک باکس جستجوی کلمات کلیدی است که هم کتابخانه‌های OneDrive و هم کتابخانه اسناد شیرپوینت را جستجو می‌کند (همه سایت‌های شیرپوینت که به آنها دسترسی دارید).

OneDrive For Business

5. Recycle Bin

Recycle Bin یکی از ویژگی‌های ضروری برای OneDrive for Business است. زمانیکه که پرونده‌ها را از OneDrive حذف می‌کنید، در اینجا آنها را خواهید یافت و می‌توانید به سرعت پرونده‌ها را از اینجا بازیابی کنید. اما دقیقاً مانند شیرپوینت، شما فقط 93 روز فرصت دارید تا پرونده‌ها را از Recycle Bin بازیابی کنید.

OneDrive For Business

مقاله مرجع