زمانیکه مدیران تصمیم می‌گیرند پرتالی را در سازمان خود پیاده‌سازی کنند همیشه با این چالش روبرو هستند که آیا از پرتال‌ آماده استفاده نمایند یا پرتال سفارشی. در این مطلب به بررسی برخی فاکتورهای پرتال‌های آماده و سفارشی می‌پردازیم تا به سازمان‌ها در این تصمیم گیری کمک کنیم.

پارامترهای مهم زیر می‌توانند در انتخاب پرتال سازمانی مناسب تاثیر‌گذار باشند:

 • زمان‌ پیاده‌سازی
  زمان پیاده‌سازی پرتال‌ آماده بسیار کمتر از زمان پیاده‌سازی پرتال سفارشی می‌باشد. در پرتال آماده زمان جهت تحلیل نیازها، پیاده‌سازی و نصب، ادغام محتوا و آموزش کاربران مورد نیاز است. در پرتال سفارشی باید تمامی نیازهای سازمان به صورت کامل تجزیه و تحلیل شود و راه‌های پیاده‌‌سازی تحلیل گردد و شخصی‌سازی صورت گیرد و طراحی مخصوص شرکت انجام شود و در نهایت تست‌های لازم انجام شود تا پرتال آماده استفاده توسط سازمان گردد.
 • هزینه
  پرتال‌های آماده ارزان‌تر از نمونه‌های سفارشی هستند زیرا نیازی به سفارشی‌سازی‌های گران ندارند. پرتال سفارشی نیازمند زمان و انرژی و تخصص زیادی است و شرکتی که اینکار را انجام می‌دهد باید با صرف زمان بسیاری با تخصص و تجارب تیم برندینگ این سفارشی‌سازی‌ها را اعمال نمایند که این خود باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.
 • عملکرد مرتبط
  پرتال‌ سفارشی کاملا مطابق با نیاز سازمان و کاملا منحصر به فرد خواهد بود و و ویژگی و امکانات بیشتر از نیاز سازمان نخواهد داشت و تنها نیازهای سازمان مورد نظر را پوشش می‌دهد اما پرتال‌های آماده ممکن است تمام نیازهای سازمان را پوشش ندهد. همچنین پرتال‌های آماده ممکن است برخی نیازهایی که سازمان به آنها فعلا نیاز ندارد ولی در آینده ممکن است به آنها نیاز داشته باشد را نیز پوشش دهد.
 • انعطاف‌پذیری
  پرتال سفارشی به علت قابلیت سفارشی‌سازی انعطاف‌پذیر هستند. به طور مثال امکان اتصال دیگر سامانه‌ها به پرتال وجود خواهد داشت. در پرتال آماده انعطاف‌پذیری بسیار کمتر است.
 • پذیرش کاربران
  در زمان آماده‌سازی پرتال‌های آماده زمان زیادی بر روی طراحی و همچنین تست کردن آن گذاشته شده است. طراحی ساده با کاربری آسان ارِایه خواهد شد. کاربران در زمان استفاده به آموزش‌های کمی نیاز دارند و سریع پذیرش صورت می‌گیرد.
  در پرتال سفارشی بررسی رابط کاربری زمان زیادی لازم خواهد داشت و ممکن است به دلیل پیچیدگی‌های پرتال کاربران به راحتی پرتال را قبول نکنند و نیاز به آموزش‌های زیادی خواهد بود.
 • مالکیت
  مالک اصلی یک پرتال سفارشی سازمان خواهد بود و هیچ سازمان دیگری از آن پرتال استفاده نخواهد کرد واین یک ارزش برای سازمان خواهد بود. ولی سازمان‌های بسیاری از پرتال آماده استفاده خواهند کرد.
 • پشتیبانی
  پرتال‌های آماده اصولا توسط شرکت تولید‌کننده پشتیبانی خواهند شد وسازمان نگرانی از این جهت نخواهد داشت و به نیروی که در سازمان مقیم باشد نیازی نخواهد بود. در پرتال سفارشی ممکن است نیاز به شخص مقیم با تخصص بالا در سازمان باشد.

ما در شرکت داتام با نیروی متخصص خود و با بررسی نیازهای سازمان‌ها بعد از چندین سال تجربه در این زمینه، اقدام به تولید پرتال سازمانی در بستر شیرپوینت کرده‌ایم.

شیرپوینت یکی از بهترین ابزارها برای طراحی پرتال‌های درون سازمانی می‌باشد و از 500 شرکت اول لیست Fortune حدود 70 درصد از این شرکت‌ها از شیرپوینت به عنوان پرتال سازمانی خود استفاده نموده‌اند.
در پیاده‌سازی پرتال سعی ما بر این بوده است که پرتال طراحی کاربردی داشته باشد و کاربران به راحتی از آن استفاده کنند درحالیکه نیازهایشان را پوشش می‌دهد. پرتال آماده ما نیازهای عمومی سازمان‌ها را پوشش می‌دهد و در صورتیکه سازمانی در زمان شروع یا پس از اتمام پروژه نیاز جدید سفارشی داشته باشد به دلیل ماژولار بودن پرتال و امکان توسعه و سفارشی‌سازی که ما قبلا آن را در نظر گرفته‌ایم ما این ویژگی را نیز اضافه خواهیم کرد. مالکیت این سامانه در اختیار سازمان خواهد بود و طراحی پرتال را مطابق با برند سازمان ارایه خواهیم داد و  پشتیبانی لازم را انجام خواهیم داد.

در صورتیکه سازمانی تمایل داشته باشد پرتال مخصوص به خود را با نیازهای ویژه خود داشته باشد ، شرکت داتام با نیروی متخصص خود این را با کمال میل انجام خواهد داد و مانند پرتال آماده طراحی کاملا کاربردی و مخصوص سازمان انجام خواهیم داد.

ما در شرکت داتام برندینگ شیرپوینت رابه صورت کاملا اصولی انجام می‌دهیم و تنها با تغییر طراحی یک صفحه این کار را انجام نمی‌دهیم و با استفاده از تجربه Best Practice های موجود به صورت کاملا استاندارد یک پرتال کامل را به شما تحویل خواهیم داد. برندینگ به نحوی انجام می‌شود که اگر زمانی سازمان به هر دلیلی تمایل داشته باشد از طراحی اصلی خود شیرپوینت استفاده نمایند، بدون کوچک‌ترین مشکلی این کار تنها با چند کلیک قابل انجام است.

در صورتیکه تمایل دارید در مورد پرتال سازمانی داتام بیشتر بدانید می‌توانید با کلیک بر روی “پرتال سازمانی”  امکانات این سامانه را مطالعه بفرمایید همچنین میتوانید فرم درخواست دمو را پر کرده تا پس از هماهنگی های لازم دمو سامانه به شما ارائه شود. در صورتیکه تمایل دارید پرتال سفارشی مخصوص سازمان خود را داشته باشید می توانید با کلیک بر روی “توسعه و سفارشی سازی شیرپوینت” با این خدمت ما بیشتر آشنا شوید.