وب‌پارت Content Search در شیرپوینت یکی از ویژگی‌هایی است که در شیرپوینت 2013 در اختیار کاربران شیریوینت قرار گرفت. این وب‌پارت از نتایج جستجوی حاصل از کوئری استفاده می‌کند و به ما این امکان را می‌دهد تا از این نتایج استفاده کنیم و آنها را با طراحی مورد نظر خودمان در سایت Publishing  منتشر کنیم. یکی از کاربردهای اصلی وب‌پارتContent Search  برندینگ سایت‌های Publishing  در شیرپوینت است.

طبق معرفیMSDN، وب‌پارت Content Search  (CSWP)، وب‌پارت معرفی شده در شیرپوینت 2013 است که از طراحی‌های مختلفی جهت نمایش محتوای داینامیک در صفحات شیرپوینت استفاده می‌کند.

یکی از ویژگی‌های وب‌پارت Content Search  نمایش داده‌های مورد نظر با سرعت بالا در مقایسه با وب‌پارت Content Query  می‌باشد و همچنین به شما این امکان داده می‌شود که اطلاعات را از یک سایت یا از تمام سایت‌ها درخواست کنید.

افزودن وب‌پارت Content Search به صفحه

اولین کاری که برای استفاده از این وب‌پارت باید انجام دهید، افزودن آن به یک صفحه است. برای این کار کافی است که صفحه‌ای که مورد نظرتان است را ویرایش کنید و بر روی Add Web Part  کلیک کنید. در بخش “دسته‌بندی” Content Rollup  و سپس Content Search  را انتخاب نمایید.

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

پیکربندی وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

زمانیکه وب‌پارت را ویرایش می‌کنید، تنظیمات زیر را مشاهده خواهید کرد:

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

Search criteria

این بخش جایی است که شما کوئری خود را مشخص می‌کنید تا اطلاعات مورد نظر خود را که می‌خواهید به کاربر نهایی نمایش دهید را بدست آورید. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که چه تعداد از آیتم‌ها نمایش داده شود.

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

وب‌پارت Content Search  به صورت پیش فرض، ابتدا اخرین آیتم‌های تغییر یافته در سایت حاضر را به شما نشان می‌دهد. برای تغییر کوئری بر روی Change Query کلیک نمایید.

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

Select a query

در این قست انتخاب می‌کنید که منبع نتایج مورد نظر شما کجا باشد. انتخاب‌های مانند آخرین مطالب به روزشده، تصاویر، ویدیوها، صفحات، مخازن، ویکی و … وجود دارد. و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود یکی از آن موارد را انتخاب کنید.

Restrict by app

می‌توانید انتخاب نمایید که نتایج جستجو تنها از سایت حاضر باشد یا از یک سایت مشخص دیگر که می‌توانید آدرس آن را وارد کنید. حتی می‌توانید محدودیتی برای آن قائل نشوید Don’t restrict results by app و در این حالت نتایج از تمام سایت‌ها به شما نمایش داده می‌شود.

Restrict by tag

شما می‌توانید انتخاب کنید که تنها نتایجی نمایش داده شود که به ترم خاصی در ترم استور تگ شده‌اند. امکانات دیگری در اختیار شما قرار دارد که کاملا واضح هستند.

با کلیک بر روی Switch to Advanced mode تنظیمات پیشرفته‌تری در اختیار دارید. اگر می‌خواهید کوئری خود را با استفاده از KQL (Keyword Query language) بسازید و یا فیلترهای را بر روی کوئری خود اعمال کنید می‌توانید از این بخش استفاده کنید.

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

در این بخش شما امکانات بسیاری در دارید که در مقالات بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

Display Templates

برای نمایش اطلاعات در وب‌پارت Content Search  از این بخش استفاده می‌شود. هر Display Template  دارای یک Control  است و یک Item.Control   پایه‌ای است که در آن باید تصمیم بگیرید نحوه نمایش به صورت لیست باشد یا لیست با صفحه‌بندی یا به صورت اسلایدر.  Item نحوه نمایش هر آیتم از نتایج جستجو را مشخص می‌کند. Display Template هایی به صورت پیش فرض وجود دارند و شما می‌توانید از انها استفاده نمایید و همچنین می‌توانید Display Template های خودتان را ایجاد کنید. برای ایجاد آنها لازم است که html  و css  بدانید و با طراحی آشنا باشید.

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

Property Mapping

بعد از اینکه الگوهای مورد نظر خود را انتخاب کردید، اکنون می‌توانید فیلدهایی که می‌خواهید نمایش داده شود را انتخاب کنید. برای تغییر فیلدها گزینه ” Change the mapping of managed properties for the fields in the Item Display Template” را انتخاب نمایید و اکنون می‌توانید فیلدها را تغییر دهید. هر Display Template  تعداد فیلد مربوط به خود را دارد. در واقع شما در زمان تعریف Display Template  می‌توانید تعداد فیلدها را مشخص کنید.

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

Settings

تنظیمات تقریبا ساده است. می‌توانید انتخاب کنید که وب‌پارت از کوئری که شما ساخته‌اید استفاده کند یا به حالت پیش فرض برگردد. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که آیا تمام موارد نشان داده شوند یا از چند مورد اول صرف نظر شود و بقیه موارد نشان داده شود و در آخر می‌توانید پیغامی که هنگام مواجه شدن با خطا نشان داده می‌شود را مشخص نمایید.

وب‌پارت Content Search در شیرپوینت

بعد از تنظیمات مورد نظر خود، با کلیک بر روی ok  تغییرات شما ذخیره می‌شود و نتایج را در صفحه مشاهده خواهید کرد.