در تعداد زیادی از تجارب کاری خود اغلب موقعیت‌هایی را مشاهده می‌کنیم که ده‌ها یا صدها سایت شیرپوینت ایجاد شده‌است و هیچ کس نمی‌داند برای چه کاری هستند و اصلا به چه دلیل ایجاد شده‌اند. متأسفانه، این می‌تواند به عواقب بدی، از جمله از دست دادن مالکیت سایت‌ها منجر شود. در این مقاله، می‌خواهیم بیان کنیم که چرا هر سایت در شیرپوینت به دو مالک نیاز دارد؟

معرفی دو نوع مالک سایت

ابتدا به توضیح دو نوع مختلف مالکان در سایت‌های شیرپوینتی می‌پردازیم. مالک محتوا و مالک سایت، که هر کدام ممکن است یک یا چند نفر باشند.

مالک محتوا

مالک محتوا، مسئول محتوای موجود در سایت است مانند مخازن، لیست‌ها، وظایف، لینک‌ها، صفحات و هرآنچه در سایت ذخیره شده است. مالکان محتوا در مقابل صحت و سلامت اطلاعات موجود در سایت مسئول هستند. به عنوان مثال، اگر سایت شیرپوینت یک سایت منابع انسانی باشد، مالک محتوای سایت، مدیر بخش منابع انسانی خواهد بود. این فرد لزوماً با جنبه فنی شیرپوینت آشنا نخواهد بود ولی با تسلط به ساختار سازمان و مفاهیم حوزه منابع انسانی،به ساختار اطلاعاتی پیاده‌سازی شده در سایت منابع انسانی شیرپوینت کامل مسلط است.

مالک سایت

منظور از مالکان سایت، افراد فنی هستند که جنبه‌های فنی سایت مانند دسترسی‌ها، امنیت و ظاهر سایت و … را مدیریت می‌کنند. در واقع مالک سایت دسترسی کامل (Full Control) در سایت دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دسترسی‌ها در سایت به مقاله “سطوح دسترسی در شیرپوینت” مراجعه کنید.

چرا هر سایت در شیرپوینت به دو مالک نیاز دارد؟

این بدان معناست که این فرد می‌تواند امنیت / دسترسی‌های سایت را تنظیم کند، قادر به ویرایش صفحات، افزودن وب‌پارت، ایجاد زیرسایت و حتی در صورت تمایل حذف سایت می‌یاشد. این کاربر ، یک کاربر معمولی با اطلاعات کم از شیرپوینت نخواهد بود و انتظار می رود که او با شیرپوینت و نحوه کار معماری اطلاعات و غیره به طور کامل آشنا باشد و با مشاوره گرفتن از تیم فنی قادر باشد نیازهای واحد را در شیرپوینت توسعه دهد و مستقر کند. مالک سایت شیرپوینت می‌تواند کارمند واحدی باشد که سایت متعلق به آن است یا کارمند واحد فناوری اطلاعات باشد. از نظر حاکمیت شیرپوینت (SharePoint Governance)، مالک سایت شیرپوینت به طور بالقوه در کمیته Governance درگیر می‌شود یا حداقل از سیاست‌های تعیین شده توسط governance شیرپوینت پیروی می‌کند.

آیا مالک محتوا می‌تواند مالک سایت باشد؟

اینجاست که می خواهیم تمایز بسیار حیاتی بین مالک سایت شیرپوینت و مالک محتوای سایت را برجسته کنیم و بگوییم چرا هر سایت در شیرپوینت به دو مالک نیاز دارد؟ این دو مالک یک نفر نیستند(گرچه ممکن است باشند)!  فقط به این دلیل که شخصی مدیر بخش است، لزوماً به این معنی نیست که باید در شیرپوینت به وی امتیازات کنترل کامل (Full Control) داده شود. برای داشتن دسترسی کامل، کاربر باید دانش و درک مناسبی از شیرپوینت داشته باشد. البته معمولا مالکان محتوا تمایلی به مالک سایت بودند ندارند و ترجیح می‌دهند این موارد را به تیم فنی بسپارند.

اعطای دسترسی کامل (Full Control) به مدیران بخش‌ها، در صورتیکه اطلاعات کاملی از شیرپوینت ندارند، منجر به پیامدهای امنیتی شدید و ایجاد مشکل در امنیت سایت‌ها می‌شود و لحظاتی را خواهید دید که شخصی به یک سایت بسیار محرمانه دسترسی پیدا کرده است در صورتیکه به هیچ وجه نباید به آن دسترسی پیدا می‌کرد و یا یک سایت به اشتباه پاک شده است!

مقاله مرجع 1 | مقاله مرجع 2