همانطور که می‌دانید شیرپوینت با ویژگی‌های فوق‌العاده خود در زمینه تعاملات سازمانی و مدیریت اسناد شناخته شده است. آیا می‌دانید که از شیرپوینت هم به عنوان وبلاگ سازمانی می‌توانید استفاده نمایید؟ در این مقاله به نحوه ایجاد وبلاگ در شیرپوینت  و تمامی موارد مرتبط با وبلاگ خواهیم پرداخت. مراحل زیر را قدم به قدم دنبال نمایید تا در عرض چند دقیقه وبلاگ سازمان خود را ایجاد نمایید.

چگونه یک وبلاگ در شیرپوینت ایجاد نماییم؟

جهت ایجاد یک وبلاگ، شما باید یک زیرسایت با قالب آماده blog ایجاد نمایید. برای این کار مراحل زیر را دنبال نمایید.

1.ابتدا با کلیک بر روی آیکون چرخ‌دنده در نوار بالای صفحه وارد “محتویات سایت” شوید.

وبلاگ در شیرپوینت

.بعد از ورود به بخش محتویات سایت در انتهای صفحه بر روی “ایجاد زیر سایت” کلیک نمایید.

وبلاگ در شیرپوینت

3.در صفحه ای که باز می‌شود برای وبلاگ خود یک نام و یک آدرس انتخاب نمایید. دقت نمایید که حتما قالب را  Blog  انتخاب کنید.

وبلاگ در شیرپوینت

4.با کلیک بر روی دکمه ایجاد شما یک وبلاگ مشابه تصویر زیر خواهید داشت.

وبلاگ در شیرپوینت

عملکردهای وبلاگ

شما در وبلاگ امکانات و ابزاری را در اختیار دارید تا بتوانید وبلاگ را مطابق نظر خود سفارشی‌سازی نمایید.

وبلاگ در شیرپوینت

دسته‌بندی‌ها

در وبلاگ شیرپوینت، وقتی پستی را ایجاد می‌کنید، می‌توانید آن پست را به دسته‌بندی مشخصی تگ نمایید. این دسته‌بندی‌ها توسط شما قابل ویرایش می‌باشد. شما با توجه به مطالب وبلاگ خود می‌توانید دسته‌بندی‌های مد نظر خود را ایجاد نمایید. با ایجاد وبلاگ سه دسته‌بندی به صورت پیش‌فرض مطابق تصویر زیر ایجاد خواهند شد.

وبلاگ در شیرپوینت

نظرات

زمانیکه شخصی برای یک پست نظری را ثبت می‌کند، نظرات در یک لیست دیگر در شیرپوینت ثبت و نگهداری می‌شود. شابه تمامی لیست‌های شیرپوینت شما می‌توانید آیتم‌های موجود در این لیست که همان نظرات هستند را تغییر یا حذف نمایید.

وبلاگ در شیرپوینت

پست‌ها

نحوه ایجاد یک پست در وبلاگ، به راحتی ایجاد یک آیتم در لیست شیرپوینت می‌باشد. تنها به جای کیک بر روی دکمه “ذخیره” بر روی دکمه “انتشار” کلیک خواهید کرد و پست شما برای تمامی افرادی که به وبلاگ دسترسی دارند قابل نمایش خواهد بود.

وبلاگ در شیرپوینت

همانند نظرات و دسته‌بندی‌ها، پست‌ها هم در یک لیست مجزا در شیرپونت نگهداری می‌شوند و شما از تمامی امکانات لیست شیرپوینت می‌توانید استفاده نمایید.

وبلاگ در شیرپوینت

قالب پست‌ها

شما می‌توانید از بین چند قالب، یک قالب را برای نحوه نمایش پست‌های خود انتخاب نمایید. قالب‌های موجود Basic, Boxed, Inline هستند.

وبلاگ در شیرپوینت

تصویر زیر نحوه نمایش قالب Boxed  را نشان می‌دهد.

وبلاگ در شیرپوینت

قالب صفحات

همانند دیگر صفحات و سایت‌های موجود در شیرپوینت، شما می‌توانید قالب صفحات وبلاگ را نیز تغییر دهید و به وب‌‌پارت‌های موجود در صفحه را جابجا، حذف یا اضافه نمایید. با این کار می‌توانید وبلاگ را برای سازمان خود سفارشی‌سازی نمایید تا برای کاربران جذاب‌تر باشد.

وبلاگ در شیرپوینت

موارد استفاده از وبلاگ در شیرپوینت

شما هر تعداد وبلاگ که بخواهید می‌توانید در شیرپوینت ایجاد نمایید. در زیر به برخی موارد استفاده از وبلاگ در شیرپوینت اشاره شده است:

  • وبلاگ سازمان
  • وبلاگ واحدها
  • وبلاگ مدیر
  • وبلاگ پروژه‌ها

مقاله مرجع