شیرپوینت یک پلت فرم مشارکتی مبتنی بر وب، از مایکروسافت است که می‌تواند برای ذخیره و به اشتراک گذاری محتوا با دیگران استفاده شود. کاربران می‌توانند به اسناد و منابع دیگر دسترسی داشته باشند و آنها را همزمان مدیریت کنند و به اشتراک بگذارند. این پلت فرم دو دهه در اختیار کاربران قرار گرفته است اما تجربه مدرن، 2016 معرفی شد. در این مقاله، ما قصد داریم تا تفاوت بین شیرپوینت کلاسیک و مدرن را با یکدیگر بررسی کنیم.

شیرپوینت کلاسیک، چارچوب قدیمی است. هنوز بسیاری از سازمان‌ها از شیرپوینت کلاسیک استفاده می‌کنند اگرچه با معرفی تجربه جدید و مدرن و قصد واضح مایکروسافت برای تمرکز بر روی آن، بسیاری از افراد سایت‌های قدیمی را به معاد‌های امروزی تبدیل کرده‌اند.

از سوی دیگر، شیرپوینت مدرن به وضوح بهتر به نظر می‌رسد و سریعتر عمل می‌کند. مطمئناً با توجه به نحوه ساخت آن برای کارکرد یکپارچه بر روی تلفن همراه، ظاهری “مدرن” دارد. در حال حاضر، همه سایت‌های جدید به طور پیش به صورت مدرن ساخته می‌شوند.

تغییرات سایت

در گذشته، انواع مختلفی از وب‌سایت‌ها در شیرپوینت کلاسیک وجود داشت. امروزه (در شیرپوینت مدرن)، این تعداد به دو نوع سایت  کاهش یافته است:

  • Team  سایت
  • Communication  سایت یا همان Publishing سایت

بیایید هر نوع را مرور کنیم و ببینیم که هر کدام در تجربه کلاسیک و مدرن شیرپوینت چه تفاوت‌هایی دارند.

Team سایت

یک سایت تیمی برای همکاری بین اعضای تیم ساخته شده است. کاربران می‌توانند داده‌ها و اطلاعات را به اشتراک بگذارند و حتی با فایل‌ها به طور همزمان با استفاده از دستگاه های مختلف کار کنند.

واضح ترین تفاوت بین سایت‌های تیم های کلاسیک و مدرن در ظاهر آنها است. تصویر زیر نمونه ای از ظاهر یک سایت تیم کلاسیک است:

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

اما وقتی سایت تیمی را با تجربه مدرن ایجاد می‌کنید، سایت مشابه تصویر زیر خواهید دید.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

تفاوت بعدی، تغییر راحت‌تر قالب سایت در تجربه مدرن است. در شیرپوینت کلاسیک برای تغییر جزئیات کوچک مانند لوگو، رنگ‌ها، منوها و موارد دیگر، به مهارت های کد نویسی نیاز دارید. اما همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تغییر موارد بالا به آسانی صورت می‌گیرد.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

علاوه بر این، اگر میخواهید محتوای موجود در سایت تیمی مدرن را تغییر دهید، میتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. در صفحه اصلی، اخبار، پیوندها و بارگذاری فایل ها، لیست‌ها و موارد دیگر را مشاهده خواهید کرد. اشتراک گذاری اخبار و پست ها به آسانی ایجاد اخبار در فیس بوک است.

در تجربه کلاسیک، برای اکثر کارهایی که باید انجام دهید صفحه دیگری باز می شود. با استفاده از سایت های تیم مدرن، بیشتر تغییرات در یک صفحه انجام می‌شود و به روز رسانی به صورت real-time انجام می‌شود.

Communication سایت

یک پرتال publishing در شیرپوینت کلاسیک و مدرن به یک دلیل ایجاد می‌شوند – به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم مانند اخبار، گزارشات و به روز رسانی‌ها. در تصویر زیر ظاهر پرتال publishing کلاسیک را می‌بینید.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

علاوه بر اینکه قدیمی به نظر می رسد، نگهداری و به روز رسانی یک پرتال publishing نیز دشوار است. معمولاً برای ایجاد به روزرسانی های مهم به شخصی نیاز دارد که نحوه کدنویسی را بلد باشد. در دوران حاضر، پرتال‌هایی خوب عمل می‌کنند که واکنشگرا باشند و در نمای موبایل هم به خوبی دیده شوند.
در شیرپوینت مدرن، دوالگو برای ایجاد سایت communication وجود دارد:

  • Topic  (برای اخبار، رویدادها  و موضوعات دیگر)
  • Showcase  ( برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات به ضورت گرافیکی و ویژوال)
  • Blank ( یک قالب خالی)

در این تصویر یک سایت communication که از نوع Topic  ساخته شده است را مشاهده می‌کنید.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

خوشبختانه سایتهای communication واقعاً خوب به نظر می رسند. این صفحات پویا هستند که برای ویرایش و به روز رسانی به تجربه برنامه نویسی مانند سایت تیم نیاز ندارند. همه سایتهای communication واکنشگرا هستند، به این معنی که حتی وقتی در دستگاه تلفن همراه مشاهده می شوند هنوز هم ظاهر می شوند.
عملکرد جستجو نیز در تجربه جدید جدید بهبود یافته است. هنگام تایپ کردن، نتایج جستجوی توصیه شده را بر اساس سابقه خود مشاهده خواهید کرد. نتایج نیز بر اساس فعالیت اخیر شما شخصی سازی می شوند.

لیست‌ها و کتابخانه‌ها

بدون لیست‌ها و کتابخانه‌ها، سیستم‌های مدیریت محتوا مانند شیرپوینت وجود نخواهد داشت. همانطور که می توانید انتظار داشته باشید لیست‌ها و کتابخانه‌ها در تجربه شیرپوینت مدرن بهتر به نظر می رسند و سریعتر و آسان تر استفاده می شوند. به عنوان مثال، آپلود چند فایل به طور همزمان، یا حتی یک پوشه کامل، به آسانی کپی کردن فایل ها با استفاده از Windows Explorer است. در اینجا نحوه نمایش لیست و کتابخانه را در یک تجربه شیرپوینت مدرن مشاهده می‌کنید.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

در حال حاضر، رابط کاربری لیست‌ها و کتابخانه‌ها در تجربه کلاسیک شیرپوینت بد نیست. با این حال، تفاوت آنها در قدرت و راحتی استفاده است. با استفاده از رابط کاربری کلاسیک، نمی توانید فایلها را به آسانی کپی، جابجا یا دانلود کنید.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

نمایش سایت در موبایل

تعداد کاربران تلفن‌های هوشمند در حال حاضر نزدیک به چهار میلیارد نفر است. بسیاری از آنها کاربران مایکروسافت هستند که برای مشاهده، ویرایش و ایجاد محتوا باید به سایت های شیرپوینتی خود وصل شوند. متأسفانه، تجربه کلاسیک شیرپوینت در تلفن همراه واقعا بد است. همه صفحات و رابط های مرتبط با تجربه قدیمی پاسخگوی تلفن همراه نیستند. به عنوان مثال سایت Team  با توجه به اندازه صفحه نمایش موبایل کوچک و بزرگ نمی‌شود.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

در تصویر زیر می‌بینید که تجربه کاربر در زمان استفاده از سایت در شیرپوینت مدرن چقدر متفاوت است.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

وقتی صحبت از تجربه مدرن می شود، لازم نیست نگران تجربه تلفن همراه باشید. در حقیقت، همه چیز با در نظر گرفتن دستگاههای تلفن همراه ساخته شده است.همه چیز دیگر در تجربه مدرن روان است. حتی برنامه های تلفن همراه آفیس مانند OneNote ،PowerPoint ،Word و Excel به طور یکپارچه با برنامه شیرپوینت کار می کنند که به شما امکان می دهد با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود روی اسناد خود کار کنید.

صفحات و وب‌پارت‌ها

شیرپوینت کلاسیک شامل تعداد زیادی وب‌پارت و صفحات از جمله صفحات وبلاگ و صفحات ویکی است. این واقعیت را اضافه کنید که سفارشی سازی هر یک از آنها نیاز به کدگذاری دارد. در اینجا نحوه ویرایشگر صفحه در تجربه کلاسیک را مشاهده می‌کنید.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

وقتی صحبت از تجربه مدرن می شود، پیشرفت بسیار گسترده است. وب‌پارت‌ها و صفحات وب مدرن، حتی آنهایی که دارای همتایان قدیمی هستند، قطعاً از نظر عملکرد، ظاهر، سفارشی سازی بهتر هستند. در این تصویر نحوه ویرایشگر صفحه مدرن را مشاهده می‌کنید.

شیرپوینت کلاسیک و مدرن

استفاده از ویرایشگر صفحه در تجربه مدرن مانند استفاده از ویرایشگر صفحه در سیستم های مدیریت محتوای امروزی (مانند وردپرس) است. برای افزودن یک وب‌پارت تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی آن کلیک کرده و سفارشی سازی را انجام دهید.
علاوه بر این، قسمت‌های جدیدی اضافه شده است  به ویژه آنهایی که مربوط به برنامه ها و وب سایت های مدرن است. به عنوان مثال می توانید بخش هایی مانند Asana ،Google Analytics ،Kindle Instant Preview ، Salesforce و بسیاری دیگر را اضافه کنید.

شیرپوینت کلاسیک در برابر مدرن

با پیشرفت های اخیر، تجربه شیرپوینت راه طولانی را طی کرده است. از زمانی که مایکروسافت این پلتفرم را در سال 2001 راه اندازی کرد، تا زمانی که آنها تجربه جدید را در سال 2016 منتشر کردند. البته، اگر شما هنوز هم تجربه کلاسیک را ترجیح می‌دهید، مایکروسافت هنوز این اتصال را قطع نکرده است، حداقل هنوز. هنوز می‌توانید سایت‌هایی با تجربه کلاسیک ایجاد کنید، اگرچه اکثر تنظیمات مدرن شده اند.

مقاله مرجع