یکی از قابلیت های بزرگ شیرپوینت این است که چندین کاربر می‌توانند همزمان روی یک سند کار کنند (که به عنوان co-authoring نیز شناخته می شود). این قابلیت باعث افزایش همکاری، بهبود تجربه کاربر و پذیرش شیرپوینت می‌شود.

co-authoring در شیرپوینت به چه معناست؟

Co-Authoring در شیرپوینت یک نام رسمی برای همکاری مشترک چندین کاربر (2 یا بیشتر) بر روی  یک فایل/سند در یک زمان می‌باشد.

co-authoring در چه نوع فایل‌هایی قابل استفاده است؟

در فایل‌های آفیس زیر می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید:

  • Word
  • Excel
  • PowerPoint
  • OneNote

چگونه می‌توان co-authoring را فعال کرد؟

نیازی به فعال کردن آن ندارید. در شیرپوینت، co-authoring به طور پیش فرض فعال است.

co-authoring در شیرپوینت چگونه کار می‌کند؟

فایل Work

co-authoring در فایل‌های Word  بهترین کارایی را دارد. در Word Online در مقابل برنامه Word اصلی کمی متفاوت عمل می کند، اما کار می کند! هنگامی که 2 یا چند کاربر همزمان سند را ویرایش می‌کنند، حضور یکدیگر را مشاهده می‌کنند و تغییرات به صورت لحظه‌ای صورت می‌گیرد. وقتی کاربر دیگری همزمان ویرایش می کند، در گوشه سمت راست بالای Word Online اعلان را مشاهده خواهد کرد.مانند دو تصویر زیر

 co-authoring در شیرپوینت
 co-authoring در شیرپوینت

وقتی کاربر دیگری همزمان ویرایش می کند، در گوشه سمت راست بالای Word  اعلان را مشاهده خواهد کرد.مانند تصویر زیر

 co-authoring در شیرپوینت

Excel

Co-Authoring در Excel با هر دو برنامه Excel (برنامه دسکتاپ) و Excel Online کار می‌کند. درست مانند Word، اعلان‌های حضور شخص دیگر را در گوشه بالا سمت راست دریافت می‌کنید. هنگامی که ویرایش‌ها روی سلول‌ها انجام می‌شود، به صورت زنده اتفاق می‌افتد و سلولهای تغییر یافته با نشانگر کاربر برجسته می شوند. تصویر زیر مربوط به Excel Online است و تصویر بعدی Excel  بر روی دسکتاپ را نشان می‌دهد.

 co-authoring در شیرپوینت
 co-authoring در شیرپوینت

PowerPoint

Co-Authoring با PowerPoint هم به خوبی کار می کند. درست مانند Word، حضور کاربر دیگری را در گوشه سمت راست بالا مشاهده می‌کنید. این برنامه هم با PowerPoint آنلاین (ویرایش در مرورگر) و هم با برنامه اصلی PowerPoint کار می کند. تصویر زیر مربوط به PowerPoint آنلاین است.

 co-authoring در شیرپوینت

این تصویر مربوط به PowerPoint بر روری دسکتاپ می‌باشد.

 co-authoring در شیرپوینت

OneNote

OneNote همچنین با Co-Authoring به خوبی کار می کند. این یک مکانیزم اطلاع رسانی بسیار مشابه را هنگامی که چندین کاربر همزمان بر روی یک صفحه OneNote تغییرات ایجاد می‌کنند، ارائه می دهد. تغییرات نیز به صورت زنده انجام می شود. Co-Authoring با OneNote هم با ویرایش مرورگر و هم با برنامه اصلی کار می کند.

 co-authoring در شیرپوینت
 co-authoring در شیرپوینت

چگونه VERSIONING با Co-Authoring کار می‌کند؟

هنگامی که 2 یا چند نفر همزمان فایل را ویرایش می‌کنند، هر چند وقت یکبار فایل را ذخیره می‌شود (هر دقیقه یا بیشتر – هیچ کس به طور دقیق فرمول دقیق را نمی‌داند)، و کسی که آخرین تغییرات را انجام می‌دهد و “ذخیره” می‌کند، نام او در سابقه نسخه سند ثبت می‌گردد. در مثال زیر، می‌توانید تغییرات در فایل انجام شده توسط دو کاربر را به صورت همزمان را در مدت 1 دقیقه مشاهده کنید.

 co-authoring در شیرپوینت

مقاله مرجع