در ادامه مقاله قبلی، در این مقاله قصد داریم به توضیح مزایای شیرپوینت برای سازمان‌­ها بپردازیم تا صاحبان کسب و کارها دید روشن‌تری در انتخاب شیرپوینت برای سازمان و کسب و کارشان داشته باشند.

شیرپوینت ابزاری برای همکاری درون سازمانی بی­نظیر

سازمان­‌ها همیشه در تلاش برای جذب افراد با روحیه کار تیمی هستند تا در تیم‌­های کاری متفاوت با همکاری و هفکری با دیگر اعضا تیم بتوانند از تجربیات خود و دیگران استفاده کنند تا به بهترین نتیجه تیمی برسند. تشکیل چنین تیم­‌هایی مستلزم وجود ابزارهایی برای همکاری و کارگروهی است. شیرپوینت ابزاری بسیار مفید برای این کار است که می‌تواند در زمینه های مختلفی به همکاری‌­های درون سازمانی سرعت و قدرت ببخشد. امکانات شیرپوینت در این زمینه شامل موارد زیر است

نوشتن و ویرایش مشترک اسناد (co-authoring)

در سایت­‌های مختلف شیرپوینت افراد می‌توانند به صورت همزمان بروی یک سند کار کرده و پاراگراف­‌های متفاوتی از سند مورد نظر را ویرایش نمایند. با استفاده از آفیس آنلاین قادر خواهید بود در مرورگر مستندات (مجموعه فایل­‌های آفیس) ذخیره شده در شیرپوینت را تحت وب باز نمایید و به صورت مشترک ویرایش نمایید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید علاوه بر مشاهده افرادی که در حال ویرایش فایل هستند، نشانگری محل ویرایش آنها را نیز نشان میدهد.

نوشتن و ویرایش مشترک اسناد

همکاری تیمی در یک فرآیند

با استفاده از امکانات فرآیند سازهای شیرپوینت، فرآیندهای سازمانی زیادی را میتوان طراحی نمود تا افراد در این گردش کار با همکاری یکدیگر هدفی را دنبال نمایند و آن فرآیند را به سرانجام برسانند. برای مثال می‌توان فرآیند درخواست پشتیبانی فناوری اطلاعات را مثال زد که بین پرسنل واحد فناوری اطلاعات و شخص درخواست‌دهنده گردش کاری از قبل تعریف شده جریان میابد تا با همکاری پرسنل واحد مشکل شخص درخواست دهنده حل شود.

همکاری در محتوای سازمانی

شیرپوینت با دارا بودن امکاناتی مانند انجمن­‌های گفتگو، بلاگ­‌های شخصی و سازمانی، صفحات ویکی و همچنین بستری مناسب برای سفارشی‌سازی امکانات پیشرفته تر مانند پرتال سازمانی و سایر موارد این امکان را به سازمان میدهد تا با فراهم کردن محیطی به افراد دسترسی مشارکت داده شود برای مثال میتوان پرتال سازمانی را به قسمت­‌های متعددی تقسیم نمود تا افراد سازمان از واحدهای مختلف ( مانند روابط عمومی، تضمین کیفیت، واحد فنی، آموزش) در ماژول­‌های اخبار سازمانی، مدارک سازمان، رویدادهای فنی، تقویم آموزشی و سایر موارد مشارکت داشته باشند و اطلاعات مورد نظر را بروز نمایند. یا با فراهم نمودن صفحات ویکی و وبلاگ­‌های شخصی افراد به ثبت تجربیات خود بپردازند. یا با فراهم نمودن انجمن­‌ها با دسته بندی­‌های مختلف افراد قادر باشند به گفتگو پیرامون موضوعات مختلف بپردازند ( مثالی از انجمن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید)

مزایای شیرپوینت برای سازمان‌­ها
مزایای شیرپوینت برای سازمان‌­ها

مدیریت مرکزی شیرپوینت

در خیلی از پلتفرم­‌ها برای مدیریت موضوعات مختلف ابزار سخت و پیچیده­ای وجود دارد که برای کار با آنها کمی دشوار است و همچنین قسمت­‌های مختلف پلتفرم در ابزارهای مختلف مدیریت می‌شود. شیرپوینت با فراهم کردن مدیریت مرکزی شیرپوینت (Sharepoint Central Admin) این مشکل را برطرف نموده است که میتوان به راحتی با استفاده از این ابزار تحت وب تمامی موارد شیرپوینت را مدیریت نمود مانند مدیریت سایت­‌ها، مدیریت بک آپ‌­های سامانه، مدیریت سرویس­‌های شیرپوینت

توسعه آسان و بدون نیاز به کدنویسی

شیرپوینت پلتفرمی است که میتوان بدون نیاز به یادگیری مهارت برنامه­‌نویسی خاصی و با آموزش مباحث خود شیرپوینت، شروع به توسعه سایت­‌ها و سامانه­‌های اطلاعاتی نمود. این ویژگی مزیت­‌های فراوانی به سازمان­‌ها میدهد مزایایی مثل عدم نیاز به متخصصین این حوزه برای نیازهای ساده و عدم وابستگی به افرادی که در حال توسعه سامانه­‌ها هستند. همچنین امکانات گسترده و آماده شیرپوینت در زمینه­‌های مختلفی مثل هوش تجاری، مدیریت پروژه و موتور جستجوی شیرپوینت به سازمان‌­ها امکان استفاده شیرپوینت را به سادگی میدهد.

البته به این معنی نیست که تمامی نیازهای سازمان توسط افراد سازمان قابل پیاده­سازی است. در واقع با انتخاب و آموزش پرسنل سازمان میتوان مواردی را به ایشان آموخت تا بتوانند شروع به توسعه سامانه­‌ها، گردش­کارهای کسب و کار خود بکنند ولی برای رعایت اصول و استانداردها و استفاده از تجربیات Best Practice های موجود حتما نیاز به مشاورانی در شروع کار هست تا بتوان مطمئن بود تمامی موارد به درستی در حال توسعه هستند.

مزایای شیرپوینت برای سازمان‌­ها (قسمت اول)