توسعه امکانات شیرپوینت و ایجاد سامانه­‌های اطلاعاتی در پلتفرم شیرپوینت راه­‌های بسیاری دارد که میتوان این سامانه­‌ها را با توجه به مدل‌­ها و ابزار برنامه­‌نویسی دسته‌بندی نمود. این مدل‌­ها را همانطور که مشاهده خواهید کرد میتوان با یکدیگر نیز ترکیب کرد. ما در این مقاله قصد داریم این دسته‌بندی مدل‌های برنامه‌نویسی در شیرپوینت را بیان نماییم.

SharePoint Framework

شیرپوینت فریم ورک یا SPFX بروزترین و رایج ترین روش برنامه‌نویسی برای شیرپوینت در حال حاضر است. SPFX یک مدل برنامه نویسی کاملا سمت کلاینت است که از شیرپوینت 2016 (فیچر پک دو) به بعد قابل استفاده خواهد بود و همچنین در آن میتوان به راحتی از دیتاهای درون شیرپوینت استفاده کرد.

با استفاده از شیرپوینت فریم ورک شما میتوانید با کمک تکنولوژی های روز دنیا در زمینه برنامه‌نویسی وب و ابزارهای برنامه‌نویسی مورد علاقه خود بسادگی سامانه‌­هایی با قابلیت­‌های بسیار خلق نمایید.

شیرپوینت فریم ورک مزایای بسیاری دارد که نمونه ای از آن به شرح زیر میباشد:

در زیر دو وب پارت تولید شده توسط جامعه PNP را برای شیرپوینت مشاهده میکنید که به صورت Open Source قابل استفاده خواهند بود:

مدل‌های برنامه‌نویسی در شیرپوینت

SharePoint Add-ins

در شیرپوینت Add-ins همانند App Store یا Play Store گوشی های هوشمند کاربران میتوانند اپ‌های موجود را در دسته‌بندی های متفاوت جستجو نموده و اپ مورد نظر خود را به سادگی روی سایت نصب نموده و استفاده نمایند. SharePoint Store جایی که کاربران به جستجو اپ مورد نظر خود میپردازند میتواند شامل اپ‌­های پیشفرض استور مایکروسافت (هم رایگان و هم قابل خرید) و اپ­‌های نوشته شده توسط سازمان باشد در هر دو حالت کاربران قادر خواهند بود اپ مورد نظر را فقط با اجازه ادمین فارم نصب نمایند و استفاده کنند.

بدین صورت که برنامه نویسان میتوانند با رعایت موارد و دستورالعملی اپ خود را در سازمان و یا در استور مایکروسافت پابلیش نموده تا کاربران بتوانند در سایت خود از آن استفاده نمایند.

هر اپ شیرپوینت Add-ins میتواند شامل لیست، کتابخانه، صفحات، سایت، فرآیند و کانتنت تایپ باشد تا اطلاعات مربوط به اپ مورد نظر را در خود جای دهند. معماری این مدل به شکلی است که تمامی کدها به صورت کلاینت ساید اجرا خواهد شد و به هیچ وجه کدی روی سرور اجرا نخواهد شد.

همچنین برای قرار گرفتن یک اپ روی استور مایکروسافت، مهندسین مایکروسافت تمامی عملکردهای اپ را بررسی و در صورت صحت عملکرد اپ آنرا برای کاربران شیرپوینت منتشر خواهند نمود. این امکان در آفیس 365 مایکروسافت نیز قابل استفاده است.

ProgrammingInSharepoint1
مدل‌های برنامه‌نویسی در شیرپوینت