در صورتی که هم اکنون از شیرپوینت در سازمان خود استفاده میکنید حتما برای شما هم پیش آمده است که در لیستی با تعداد آیتم زیاد (یا کتابخانه‌ای با سند زیاد) در پیدا کردن آیتم مورد نظر خود دچار مشکل و سردرگمی شده باشید. شیرپوینت برای دسته بندی و نمایش اطلاعات و اسناد با حجم زیاد امکانات زیادی به صورت پیشفرض در اختیار استفاده کنندگان قرارداده است. یکی از این امکاناتMetadata Navigation است در این مقاله قصد داریم با فعال کردن امکان Metadata Navigation در شیرپوینت به بررسی بیشتر این امکان بپردازیم.

با فعال کردن امکان Metadata Navigation در یک لیست یا کتابخانه، کاربران می‌توانند محتواهای موجود در آن را با پیمایش درختی مانند تصویر زیر فیلتر نمایند.

همچنین با استفاده از فیلتر ستون­‌ها (Key Filters) میتوانند محتوای موجود را برای پیدا کردن محتوای مورد نظر فیلتر نمایند. همچنین کاربران میتوانند هر دو روش را با یکدیگر تلفیق نمایند تا به روش دقیق‌تری جهت پیدا کردن محتوای موجود برسند.

فعال کردن امکان Metadata Navigation

به صورت پیشفرض در اغلب قالب‌های سایت­‌های شیرپوینتی امکان (Feature) استفاده از metadata navigation فعال میباشد ولی در صورتی که در سایتی این امکان را مشاهده نکردید میتوانید از قسمت زیر آن امکان را فعال نمایید.

فعال کردن امکان Metadata Navigation

  • در تنظیمات سایت به قسمت امکانات سایت (Manage site features) بروید
فعال کردن امکان Metadata Navigation
  • سپس در صورت غیرفعال بودن امکان  Metadata Navigation and Filtering (فیلتر کردن و پیمایش درختی)  آنرا فعال نمایید.
فعال کردن امکان Metadata Navigation

استفاده از امکان Metadata Navigation and Filtering در یک کتابخانه شیرپوینت

برای استفاده از این امکان به قسمت تنظیمات یک لیست یا کتابخانه بروید، درصورت فعال بودن امکان مورد نظر در سطح سایت شما گزینه‌­ای به نام امکان فیلتر و پیمایش (Metadata Navigation) وجود خواهد داشت.

فعال کردن امکان Metadata Navigation

در این صفحه همانطور که در تصویر میبینید، دو قسمت وجود دارد:

قسمت اول: برای پیمایش درختی بر اساس فیلدهای لیست یا کتابخانه
قسمت دوم: فیلترهای فیلدهای لیست یا کتابخانه

فعال کردن امکان Metadata Navigation

از بین ستونهای لیست آنهایی که قابلیت پیمایش درختی دارند ( فیلدهای متنی، فیلدهای متادیتای شیرپوینتی و…) را در باکس نخست مشاهده میکنید و در صورت نیاز آنها را به لیست فیلدهای انتخاب اضافه میکنید.

شما در باکس پایین اکثر فیلدهای لیست را مشاهده می‌کنید و می‌توانید فیلدهای مورد نیاز را به لیست انتخاب شده‌ها اضافه نمایید.

با کلیک دکمه قبول و بازگشت به لیست خود مشاهده می‌کنید که این امکان فعال شده و کاربران میتوانند مستندات خود را فیلتر نمایند.

فعال کردن امکان Metadata Navigation