برندینگ شیرپوینت اغلب برای اینترانت و پرتال‌های سازمانی و یا طراحی سامانه­‌های شیرپوینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنها روشی جهت بهبود ظاهر نمی‌باشد. بر اساس فیدبک‌های مشتریان، افزودن لوگو و رنگ سازمانی به پرتال بیرونی سازمان باعث می‌شود برند سازمانی آنها توسط مشتریان تامین‌کنندگان و فروشندگان قابل تشخیص باشد.

در رابطه با اینترانت، برندینگ شیرپوینت به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که احساس مالکیت و وفاداری افراد سازمان نسبت به اینترانت را افزایش دهند و متعاقب آن همکاری و استفاده از شیرپوینت در سازمان را تقویت نمایند.

دوراهی برندینگ شیرپوینت

متخصصان فناوری اطلاعات در مورد برندینگ شیرپوینت به دو دسته تقسیم می‌شوند. گروهی معتقد هستند که اگر برندینگ به صورت اصولی و درست انجام شود هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد و با آن موافق هستند. در حقیقت منظور آنها این است که متخصصین برندینگ شیرپوینت، برندینگ سایت‌های شیرپوینتی را در حد رفع نیاز مشتری انجام خواهند داد.

گروه دیگر حتی MVP  های مایکروسافت برای جلوگیری از مشکلات احتمالی (مانند احتمال مشکلات سرعت و کارآیی) پیشنهاد می‌دهند که سایت­‌های شیرپوینت ساده نگه داشته شوند.

در این مقاله به جوانب منفی و مثبت برندینگ شیرپوینت پرداخته خواهد شد تا بتوانید تصمیم درستی برای برندینگ پرتال سازمانی، سامانه‌­های شیرپوینتی و … بگیرید.

برندینگ شیرپوینت

جوانب مثبت برندینگ شیرپوینت

 • طراحی منحصر به فرد
  برندینگ شیرپونت به متمایز بودن شرکت از دیگران کمک می‌کند و همچنین شخصی‌سازی شیرپوینت از یکپارچه بودن پرتال سازمانی با برند و فرهنگ سازمان حمایت می‌کند.
 • ترویج فرهنگ سازمانی
  یک اینترانت شیرپوینت که به صورت موثر برندسازی شده باشد بر روحیه کارکنان تاثیر خواهد گذاشت و همچنین اهداف وارزش‌های شرکت را در سراسر شرکت ارتقا می‌دهد. اگر اینترانت یک شرکت با برند شرکت مطابقت داشته باشد، احساس یک جامعه بودن را در بین کارمندان ایجاد می‌کند به خصوص برای شرکت‌هایی که کارمندان در مناطق متفاوت کار می‌کنند.
 • پذیرش بهتر کاربران
  برندینگ شیرپوینت ممکن است باعث بهبود عملکرد UI  و UX شود و پرتال و اینترانت شرکت را قابل درک‌تر خواهد کرد. به طور مثال با ساده کردن یک منو، افزودن امکانات کاربردی به پرتال مانند اخبار و اعلانات و سادگی بیشتر استفاده از شیرپوینت
 • توسعه سامانه‌­ها و افزایش امکانات شیرپوینت
  با استفاده از ابزارهای برندینگ و امکانات برنامه نویسی سمت کاربر ( Cliend Side)  شیرپوینت میتوان کاربردهای خاصی را در شیرپوینت پیاده سازی نمود که به صورت معمول پیاده­سازی آنها با امکانات Out Of Box شیرپوینت امکان پذیر نمیباشد برای مثال م‌یتوان از کارتا‌‌بل‌های متفاوت سامانه‌های اطلاعاتی، فرآیندهای سازمانی نام برد.
 • نرخ بازگشت سرمایه بالا ROI
  برندینگ راهکارها و سامانه­‌ها، شیرپوینت را برای کاربران جذاب‌تر می‌سازد و کاربران را به کاربرد گسترده آن ترغیب می‌کند و همچنین استفاده از امکانات شیرپوینت را ساده‌­تر و سریع­تر می‌کند. این به نوبه خود منجر به بهبود عملکرد کارکنان و راندمان کلی شرکت خواهد شد که باعث بالا رفتن نرخ بازگشت سرمایه شرکت می‌شود.

جوانب منفی برندینگ شیرپوینت

 • هزینه بالای برندینگ کاملا شخصی
  برندینگ سفارشی شیرپوینت (کدسفارشی، طرح‌ خلاقانه و …) ممکن است گران باشد و احتیاج به یک تیم متخصص در این زمینه دارد که اکثر شرکت‌ها به سختی دارای چنین تیمی هستند یا از پس هزینه­‌های آن برنمی‌­آیند. علاوه بر این برندینگ شیرپوینت برای تغییرات احتمالی و رفع خطاهای احتمالی نیاز به پشتیبانی دارد.
 • مدت زمان طولانی پروژه
  ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا برندینگ مختص شما پیاده‌سازی گردد. بنابراین اگر یک شرکت بخواهد فرآیندهای تجاری را به صورت خودکار انجام دهد و عملکرد کارمندان را از طریق یک اینترانت در یک دوره کوتاه بهبود بخشد، بهترین راه ایجاد برندینگ به صورت مرحله‌­ای است تا بتوان علاوه بر توسعه دیگر فازهای شیرپوینت بتوان به برندینگ پرتال نیز دست یافت.
 • آموزش اجباری
  کارکنان قبل از استفاده از یک اینترانت یا پرتال اکسترانت برندسازی شده نیاز به آموزش مناسب دارند. منابع آموزشی بسیاری جهت استفاده از شیرپوینت وجود دارد که برای مثال نحوه بارگذاری یک سند در کتابخانه اسناد را آموزش داده است. در صورتی که پرتالی به صورت برندسازی شده پیاده‌سازی شود نیاز به آموزش­‌های بیشتری جهت استفاده عملیاتی از این پرتال وجود دارد برای مثال نحوه بارگذاری خبر به همراه تصویرش در پرتال
 • مشکلات سازگاری و عملکرد
  برندسازی شیرپوینت در صورتی که با استانداردهای روز دنیا انجام نشود و همچنین از مواردی استفاده شود که مایکروسافت آنها را غیرفعال نموده است ممکن است مشکلات سازگاری ایجاد کند به طور مثال هنگام استفاده از یک ورژن خاص شیرپوینت ممکن است با به روزرسانی نسخه جدید، مشکلاتی در برندینگ ایجاد شود. اگر در پرتال سازمانی یا سامانه­‌ها ، صفحات شیرپوینت بیش از حد سفارشی‌سازی شوند و تغییرات عمده و غیر استانداردی در ساختار صفحه ایجاد شود ممکن است باعث اخلال در عملکردها و امکانات شیرپوینت یا کاهش چشمگیر سرعت صفحات شود که این باعث از دست رفتن اعتماد کاربران نهایی و عدم استفاده از سامانه خواهد شد.

مجدد فکر کنید و به دنبال یک مشاور باشید

اینکه تا چه میزان سراغ برندینگ شیرپوینت بروید به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور مثال این موضوع به هدف شرکت شما (پذیرش بهتر کاربران، تعامل بهترآنها یا ظاهر مدرن) و همچنین هزینه‌ای در نظر گرفته شده برای استفاده از برندینگ بستگی دارد.