در ادامه مقاله قبلی قصد داریم روش‌های برنامه‌نویسی دیگری که امروزه بین توسعه‌دهندگان شیرپوینت برای ایجاد سامانه‌­های اطلاعاتی در شیرپوینت استفاده میشود را بررسی نماییم پس با ما همراه باشید.

SharePoint publishing sites

در شیرپوینت میتوان به سایتی با فعال نمودن فیچر خاصی به نام SharePoint Server Publishing امکانات publishing را اضافه نمود. با استفاده از امکانات Publishing میتوان بر اساس نیاز و برندینگ سازمان سایتی با طراحی خاصی طراحی نمود تا سایت مورد نظر را از طراحی پیشفرض سایت‌های شیرپوینت تبدیل به یک سایت با طراحی کاملا سفارشی نمود تا بتوان در آن سامانه مورد نظر را پیاده‌سازی نمود. همچنین با استفاده از امکانات بسیار کاربردی Client Object Model شیرپوینت میتوان از لیست­‌ها، مخزن­‌ها و سایر اجزاء شیرپوینت اطلاعات مورد نیاز را برای سامانه‌­ها استفاده نمود و بروزرسانی کرد.

طراحی پرتال داخلی سازمان با استفاده از همین روش برنامه‌نویسی شیرپوینت صورت میگیرد که با استفاده از یک طراحی متناسب با برند سازمان میتوان پرتال داخلی مناسب ایشان طراحی نمود و با امکانات Publishing شیرپوینت پیاده سازی کرد.

روش‌های برنامه‌نویسی در شیرپوینت

از دیگر مثال­‌ها میتوان به کارتابل‌­های متنوع سامانه­‌ها اشاره نمود که با یک رابط کاربری مطلوب به کاربران کمک مینماید اطلاعات مورد نظر خویش را در سریع‌ترین زمان ممکن در یک نمای زیبا به دست آورند برای مثال واحدهای سازمانی را فرض کنید که هر واحد اسناد و مدارک خود را در سایت خود ذخیره مینماید کاربران با استفاده از یک کارتابل اسناد یکپارچه و برند شده، میتوانند به راحتی با استفاده از امکانات پیش‌­بینی شده (مانند قابلیت جستجو، فیلترینگ هوشمند، قابلیت پیش نمایش اسناد در مرورگر) اسناد مورد نظر خود را به سرعت پیدا کنند و مطالعه نمایند. یا برای مثال دیگری میتوان به کارتابل وظایف در سامانه مدیریت وظایف اشاره نمود.

مزیت‌­های این روش برنامه‌نویسی به شرح زیر است:

  • طراحی رابط کاربری جذاب و متنوع
  • امکان استفاده از تمامی روش­های Client Object Model ،API ها، PnP برای ارتباط با اطلاعات داخل سایت‌های شیرپوینت
  • ابزار پشرفته در این نوع سایت‌ها مانند Catalog ،Page Layouts و مستر پیج
  • Metadata Navigation ها
  • ماژولار کردن قسمت­‌های سامانه در قالب وب‌پارت­‌ها

SharePoint farm solutions

سولوشن­‌های در سطح فارم در واقع نوعی ابزار برنامه‌نویسی سمت سرور است که میتوان با استفاده از این تکنولوژی و ابزار بداست آمده از آن به توسعه امکانات شیرپوینت و همچنین ایجاد سامانه­‌های اطلاعاتی پرداخت.

روش‌های برنامه‌نویسی در شیرپوینت

تفاوت این روش با تمامی روش­‌های بالا برنامه‌نویسی سمت سرور آن است که ملزم به استفاده از سرور شیرپوینت برای توسعه و همچنین نصب سولوشن خروجی بروی سرور میباشد. سولوشن­‌های تولید شده در این روش از SharePoint server object model استفاده میکنند وبه صورت full trust روی سرور شیرپوینت اجرا میگردند.

روش‌های برنامه‌نویسی در شیرپوینت

با استفاده از این روش برنامه‌نویسی میتوان timer job، فیچر سایت، event receiver، فرم، ورک فلو و.. به فارم ، وب اپلیکشن و سایت شیرپوینت اضافه نمود.

از مثال­‌های رایج این روش برنامه‌نویسی میتوان به سولوشن نینتکس برای فرآیند اشاره کرد که پس از نصب در سطح فارم میتوان روی سایت­‌های مختلف از آن استفاده کرد و در اصل این ابزار فرآیند ساز از نوع farm solution هاست.

مثال دیگر میتوان به BPC Power Form اشاره نمود یا به محصولات شرکت KWizCom

مزایای این روش برنامه‌نویسی به شرح زیر است:

  • قابلیت توسعه سمت سرور شیرپوینت
  • قابلیت کدنویسی با استفاده از .net Framework و امکانات بیشمار آن
  • قابلیت ایجاد timer job در سرور شیرپوینت
  • قابلیت افزودن فیچرها به سایتهای موجود
  • قابلیت ایجاد event receiver