در صورتی که شما در کسب و کار خود از پلتفرم شیرپوینت برای مثال جهت پرتال سازمانی، مدیریت مستندات (DMS)، مدیریت وظایف، مدیریت دانش و یا مدیریت پروژه سازمانی استفاده میکنید یکی دیگر از موارد استفاده از شیرپوینت که میتوانید بررسی کنید و در صورت مطابقت با نیاز کسب و کار خود از آن استفاده نمایید سامانه آموزش مجازی یا همان LMS(Learning Management System) هست. بنابراین برای بررسی ایجاد یک سامانه آموزش مجازی روی شیرپوینت یا خرید دیگر نرم افزارهای آماده، در این مقاله مزایا و معایب راه اندازی آموزش مجازی با امکانات شیرپوینت را با هم بررسی میکنیم.

آموزش مجازی با امکانات شیرپوینت

نخستین و مهمترین ویژگی شیرپوینت در این زمینه، راحتی ایجاد محتوای آموزشی و ارائه آن به مخاطبین در کسب و کار است. شیرپوینت با مزیت یکپارچگی با ابزارهای آفیس مانند Word، PowerPoint و Excel امکان استفاده از ویژگی­های آنها را درمطالب آموزشی فراهم میکند. همچنین استفاده از قالب صفحات ویکی این امکان را به نویسندگان محتوای آموزشی میدهد تا صفحات وابسته به نیاز سلسله صفحاتی برای مخاطبین خود فراهم کنند و از دیگر امکانات شیرپوینت در این صفحات بدون نیاز به هیچ گونه کدنویسی استفاده کنند و انواع محتوای آموزشی(فیلم، عکس، فایل­های آفیس) خود را به آنها تحت وب ارائه کنند.

آموزش مجازی با امکانات شیرپوینت

همچنین افراد استفاده کننده از این محتوای آموزشی در کسب و کار بسادگی میتوانند با این محتواها ارتباط برقرار کنند چون این سامانه­ آموزش مجازی نیز رابط کاربری شبیه به دیگر سامانه ‌های طراحی شده ایشان در شیرپوینت مانند پرتال، مدیریت مستندات و مدیریت وظایف خواهد داشت، که این یکپارچگی خود بسیار در مقبولیت این سیستم نزد کاربران نسبت به محیط یک نرم افزار جدید موثر خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی‌های شیرپوینت برای استفاده در راه اندازی آموزش مجازی نگارش‌های مختلف فایل‌های آموزشی و دسترسی‌های آن ها میباشد که میتوان با خیال راحت مطمئن بود اسناد به صورت طبقه بندی شده به مخاطبین ارائه خواهد شد و هر مخاطب فقط اسناد، صفحات و فایل‌های آموزشی مخصوص به خود را میتواند مشاهده کند و همچنین سوابق تغییرات اعمال شده هر کدام از این اسناد و فایل‌ها و صفحات قابل پیگیری و بازگشت خواهد بود.

از دیگر امکانات شیرپوینت که میتوان در این زمینه استفاده نمود، فرم‌های گفتگو میباشد که با پرسش سوال از سمت افراد کسب و کار و پاسخ گرفتن از دیگران میتواند ابزار مکملی جهت محتواهای آموزشی نیز باشد تا افراد به گفتگو در مورد موارد و موضوعات متنوع بپردازند همچنین به صورت دسته بندی شده فعالیت‌ها و موضوعات مختلف را میتوان نمایش داد.

برخی دیگر از امکانات شیرپوینت جهت ایجاد یک سامانه آموزش مجازی عبارتند از:

  • امکان ایجاد نظرسنجی‌های متنوع در شیرپوینت
  • امکان استفاده از فرآیندها
  • امکان استفاده از اعلان‌­ها
  • امکان استفاده از راه دور و بیرون سازمان
  • امکان استفاده از وبلاگ‌های سازمانی
  • امکان استفاده از تقویم های آموزشی هماهنگ شده با تقویم Outlook سازمان