یکی از وظایف مدیر شیرپوینت (SharePoint Administrator) حفاظت از اطلاعات شیرپوینت جهت از دست نرفتن اطلاعات موجود در فارم شیرپوینت در مقابل اتفاقات ناخواسته (سوختن هارد سرور، از دست رفتن سرور مجازی، خراب شدن یک سایت) است تا SLA های پشتیبانی شرکت را برآورده سازد. برای حفاظت از اطلاعات شیرپوینت روش­‌های گوناگونی وجود دارد که در این مقاله به آنها و تفاوتشان خواهیم پرداخت.

در نظر داشته باشید روش­‌های حفاظت از اطلاعات شیرپوینت که در این مقاله بررسی خواهیم کرد، مواردی برای باز گرداندن اطلاعات شیرپوینت در مواقع اضطراری یا سایر موارد است و از مباحث مربوط به High Availability و Disaster Recovery کاملا مجزا هستند.

  • حفاظت از اطلاعات شیرپوینت از طریق Site Collection Backup

یکی از ساده‌­ترین راه‌های بک آپ گرفتن از اطلاعات داخل یک سایت شیرپوینت بک آپ گرفتن از یک مجموعه سایت (Site Collection) است که دراین روش باید از بین مجموعه سایت‌های موجود مشخصات سایت مورد نظر خود را انتخاب نمایید تا بک آپ مورد نظر گرفته شود و فایل با پسوند .bak در مسیر مورد نظر ذخیره شود. برای گرفتن نسخه پشتیبان به این روش هم میتوان از سایت Central Admin استفاده نمود و هم میتوان از PowerShell کمک گرفت ولی هر دو به یک صورت عمل خواهند کرد و 2 متغیر مسیر و سایت مورد نظر را از کاربر میگیرند و خروجی فایلی را به عنوان بک آپ بازمیگرداند.

حفاظت از اطلاعات شیرپوینت
حفاظت از اطلاعات شیرپوینت

بک آپ از مجموعه سایت‌های شیرپوینت را میتوان به صورت منظم و با استفاده از جاب تعریف شده نیز انجام داد تا به صورت روزانه از سایت­‌های منتخب یا کل سایت‌­های فارم شیرپوینت پشتیبان‌گیری شود.

یکی از معایب استفاده از این روش عدم قابلیت استفاده از این بک آپ ها در ورژن‌های مختلف شیرپوینت است. به عبارت دیگر به ازای هر Schema Version شیرپوینت که با آپدیت­‌های ماهانه عوض خواهد شد بک آپ­های قبلی اعتبار نخواهد داشت. (هر چند میتوان به روش­‌های گوناگونی Schema Version یک نسخه بک آپ را عوض نمود ولی این روش­ها مشکلاتی عدیدی ایجاد خواهند کرد)

همچنین در صورتی که تمامی سایت­‌های یک فارم شیرپوینت در یک یا چند دیتابیس متمرکز شده باشند تنها راه برای گرفتن نسخه پشتیبان از یک سایت مجزا همین راه میباشد.

یکی دیگر از معایب این روش در صورت از دست رفتن سرور دیتابیس پروسه بازگرداندن اطلاعات با این روش کاملا زمان بر خواهد بود زیرا اطلاعات مربوط به سرویس­‌ها و تنظیمات آنها در دیتابیس‌های مجزایی خواهد بود و بک آپ گیری از آنها فقط با بک آپ گیری دیتابیسی میسر خواهد بود.

  • حفاظت از اطلاعات شیرپوینت از طریق بک آپ گیری از دیتابیس­‌های شیرپوینت

یکی از قابل اطمینان ترین روش­‌های تهیه نسخه پشتیبان از شیرپوینت میباشد که در آن میتوان از تمامی دیتابیس­‌های شیرپوینت بک آپ تهیه کرد و در مواقع مورد نیاز آنها را در دیتابیس بازیابی نمود حتی در صورتی که در حالتی سرور دیتابیس از دست برود میتوان به سرعت سرور دیتابیس جدیدی نصب نمود ( با رعایت الزامات پیش‌نیازهای شیرپوینت) و بک آپ های موجود را روی آن بازیابی کرد و سپس فارم شیرپوینت را به دیتابیس جدید متصل نمود.

به صورت کلی یک فارم شیرپوینت شامل دیتابییس­‌های مختلفی است .دیتابیس­‌های شامل اطلاعات (Content Database)، دیتابیس­های تنظیمات سرویس‌ها (Config Database) و دیتابیس­‌های اپلیکیشن­‌ها ( مانند Access Service).

با استفاده از امکانات SQL Server همچون Schedule job و Maintenance Plan میتوان به صورت مداوم از اطلاعات موجود در دیتابیس­‌های شیرپوینت نسخه پشتیبان تهیه نمود. از مزایای این روش میتوان به امکان تهیه نسخه‌­های پشتیبان به روش incremental اشاره کرد که به راحتی با استفاده از آن میتوان تغییرات را با یک جاب ساعتی نیز بک آپ گرفت.

همچنین از دیگر مزایای این روش میتوان به امکان بروزرسانی شیرپوینت بدون از دست رفتن اعتبار بک آپ ها و امکان بک آپ گرفتن از تنظیمات سرویس­‌ها و داده‌­های Service Application های دیگر اشاره کرد.