کاربران اغلب در مورد تفاوت شیرپوینت و آفیس 356 دچار سردرگمی می‌شوند. اصطلاحات واقعا می‌توانند گیج‌کننده باشند بنابراین در این مقاله تفاوت شیرپوینت و آفیس 365 را توضیح خواهیم داد تا این موضوع برای همیشه حل شود.

شیرپوینت

ابتدا با شیرپوینت شروع خواهیم کرد. شیرپوینت یک پلت‌فرم تعاملات سازمانی است که توسط شرکت مایکروسافت حدود 19 سال پیش ارائه شده است. سازمان‌ها در ابتدا از شیرپوینت برای پیاده‌سازی اینترانت‌های سازمان استفاده می‌کردند و تا کارکنان از این طریق با هم در ارتباط باشند. در درجه اول، شیرپوینت برای مدیریت اسناد مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما آنچه شیرپوینت را از دیگر سیستم‌ها مجزا ساخته است، توانایی آن برای سازماندهی و به اشتراک‌گذاری انواع مختلف محتوا (رویداد، وظیفه، لینک، اعلانات و …) بود. شیرپوینت یک محیط امن جهت سازماندهی تمامی اطلاعات سازمان شما خواهد بود. به چند نمونه از سایت‌های شیرپوینتی در زیر توجه نمایید.

تفاوت شیرپوینت و آفیس 356

نمونه‌ای از اینترانت سازمان

تفاوت شیرپوینت و آفیس 356

نمونه‌ای از سایت منابع انسانی سازمان

تفاوت شیرپوینت و آفیس 356

نمونه‌ای ازسایت خصوصی منابع انسانی سازمان

شیرپوینت در طول سال‌ها از نظر کارایی و ظاهر تغییر کرده است. بیشترین تغییرات زمانی اتفاق افتاد که شیرپوینت بخشی از آفیس 365 شد.

تفاوت شیرپوینت و آفیس 356

نمونه‌ای از سایت شیرپونت 2013

آفیس 365

یکی از تحولات اساسی در سال 2011- 2012 رخ داد. مایروسافت تصمیم گرفت کاری را که بسیاری از شرکت‌های دیگر انجام داده بودند را انجام دهد، آن کار انتقال اپلیکیشن‌ها بر روی Cloud  بود.این به این معنا است که اکنون تمام اپلیکیشن‌ها مایکروسافت از طریق وب‌سایت در دسترس هستند. بنابراین دیگر سازمان‌ها نیاز به خرید سخت‌افزار یا نصب نرم‌افزارها بر روی محیط خود ندارند. تمام اپلیکیشن‌ها بر روی هر کامپیوتری با استفاده از مرورگر و اینترنت در دسترس خواهند بود.

علاوه بر این مایکروسافت تمام اپلیکیشن‌های کاربردی فوق‌العاده خود را (Outlook, SharePoint, Word, Excel, PowerPoint, Skype, etc.) به صورت یک پکیج  درآورد و این پکیج را آفیس 365 نامید. در اصل آفیس 365 به مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌ها که شیرپوینت را هم شامل می‌شود، گفته می‌شود.

بنابراین، اکنون شیرپوینت تنها یک قطعه کوچک از پازل آفیس 365 می‌باشد. در طی چند سال گذشته، مایکروسافت اپلیکیشن‌های جدیدی را به آفیس 365 نظیر MS Teams, Planner, Power Automate, Power Apps, MS Stream اضافه کرده است. چیزی که شیرپوینت را منحصر به فرد می‌کند این است که با تمام اپلیکیشن‌های آفیس 365 ادغام می‌گردد و باعث تقویت این پلت‌فرم می‌شود.

ترکیب این اپلیکیشن‌ها به عنوان بخشی از آفیس 365، به نوع اشتراک و مجوز شرکت شما بستگی دارد. با نگاهی به جدول آفیس 365 زیر که توسط Matt Wade تهیه شده است بیشتر در مورد اپلیکیشن‌هایی که در آفیس 365 وجود دارد بدانید.

شیرپوینت در مقایسه یا آفیس 365

مقاله مرجع