در این مقاله تفاوت‌های‌ ‌وب‌سایت‌ و وب پرتال را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه با توجه به نیاز سازمان، یکی از این دو را برای کسب و کار خود انتخاب نمایید. در صورت تمایل به پیاده‌سازی پرتال سازمانی یا وب‌سایت، می‌توانید با ما در تماس باشید.

معمولا سازمان‌ها هنگام تصمیم‌گیری در مورد نوع حضورشان در وب دچار مشکل می‌شوند. آنها به طور کلی تصمیم به پیاده‌سازی یک پروژه تحت وب می‌گیرند و معمولا اعتراف می‌کنند که تفاوتی بین وب‌سایت و وب پرتال نمی‌بینند. اگر شما هم در موقعیت مشابهی قرار دارید ادامه مطلب را بخوانید. در این مقاله یک وب‌سایت و یک وب پرتال را توصیف می‌کنیم و مشخصات اصلی آنها را بیان می‌کنیم تا شما را در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک نماییم.

وب ‌سایت و وب پرتال

وب ‌سایت و وب پرتال: مرور کلی

وب سایت یک درگاه آنلاین برای مخاطبان گسترده‌ (اینترنتی) است که نمود آنلاین هر کسب و کاری است. در واقع وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب به هم پیوسته است. اکثر وب سایت‌ها صفحات مهمی چون “درباره ما”، “ارتباط با ما”، “صفحه خانه” را دارند. کسب و کارها برای رسیدن به تعداد زیادی مخاطب از وب‌سایت‌ها استفاده می‌شوند. وب‌سایت‌ها نه تنها برای کاربران بلکه کسب و کارها نیز ابزار سودمندی است، زیرا به کسب و کارها کمک می‌کند تا به کاربران هدف خود دسترسی پیدا کنند و حضور خود را در فضای آنلاین افزایش دهند.

در مقابل وب پرتال کاربرمحور است، یعنی کاربران برای یافتن داده‌ها یا اطلاعات خاصی وارد پرتال می‌شوند و برای گروه‌های خاصی از افراد (اینترانتی) در دسترس است. محتوای وب‌سایت‌ها برای همه کاربران در دسترس است، و کمتر شخصی شده است و ولی محتوای وب پرتال معمولاً پس از ورود شخص و بر اساس دسترسی آن شخص در دسترس است.  این پرتال‌ها محتوای پویا دارند، یعنی هر بار که کاربر از آن بازدید می‌کند، محتوا تغییر می‌کند.

 پرتال داتام با توجه به نیازمندی های شرکت یا سازمان شما، سفارشی‌سازی و اجرا می‌گردد و با طراحی ویژه و متناسب با نیازهای شما طراحی و پیاده سازی می‌گردد.

برخی ویژگی‌های اصلی پرتال داتام عبارتند از:

 • مدیریت محتوا
 • دسترسی به سایر سامانه‌ها
 • به اشتراگ‌گذاری راحت و امن فایل‌ها و اطلاعات
 • وبلاگ مخصوص هر فرد
 • داشتن فضای اختصاصی برای هر فرد جهت ذخیره٬ نگهداری و به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و اطلاعات
 • امکان ثبت اخبار داخلی سازمان
 • امکان ثبت اعلانات در سازمان
 • امکان نمایش آخرین اسناد ایجاد شده و تغییر یافته با در نظر گرفتن دسترسی شخص
 • تعریف سطوح دسترسی متفاوت برای افراد و گروه‌ها در سازمان
 • امکان ایجاد فرم‌های نظرسنجی توسط افراد در سازمان
 • امکان ایجاد تالارهای گفتگو برای تیم‌های مختلف در سازمان
 • ارتباط با مدیران
 • فرم دریافت ایده
 • ارسال شکایات و نظرات
 • سهولت دسترسی به اطلاعات
 • امکان جستجوی سریع مطالب و اطلاعات
 • دفتر تلفن داخلی جهت دسترسی به شماره‌های داخلی افراد سازمان
 • پروفایل شخصی

همزمان وب سایت‌ها و وب پرتال‌های مدرن در حال تغییر هستند، عملکردهای آنها همپوشانی دارد. وب‌سایت‌ها بیشتر برای کاربران خود شخصی می‌شوند و پرتال‌هایی نیز وجود دارند که دارای صفحات عمومی هستند. به عنوان مثال، گارتنر یک وب پرتال را به عنوان یک وب‌سایت پر‌بازدید با طیف گسترده‌ای از محتوا، خدماتو …. تعریف می‌کند.

مقایسه: وب پرتال در مقابل وب‌ سایت

اگر می خواهید بدانید کدام گزینه را انتخاب کنید، در اینجا یک راهنمای کوتاه آورده شده است که به شما در تصمیم‌گیری کمک می‌کند.

مخاطبان: اگر به تعداد بیشتری از کاربران ناشناس علاقه‌مند هستید، یک وب‌سایت را انتخاب کنید، وب‌سایت برای یافتن بازار هدف شما طراحی می‌شود و به کسب وکار شما کمک خواهد کرد در فضای انلاین دیده شوید. برای مخاطبان خاص، یک وب پرتال را انتخاب کنید.

کنترل محتوا: اگر می‌خواهید روی تحویل و مدیریت محتوا تمرکز کنید، یک وب‌سایت انتخاب کنید در وب‌سایت شما می‌توانید خدمات و محصولات خود را به کاربران معرلفی کنید و با کاربران و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و با انها فایل‌ها مورد نظر را به اشتراک بگذارید تا بتوانند از آنها استفاده کنند.اگر به کنترل پیشرفته آنچه کاربران می‌بینند، نیاز دارید، به دنبال یک وب پرتال باشید. در وب‌پرتال کاربران می‌توانید مستندات و مطالب مورد نظر را با رعایت دسترسی با هم به اشتراگ بگذارند، امکان ویرایش و حذف اطلاعات و مستندات را خواهند داشت.

یکپارچگی: اگر به ادغام چندگانه با سایر برنامه‌های تجاری نیازی ندارید، ممکن است یک وب‌سایت گزینه بهتری باشد. اگر انتظار دارید راه حل شما به طور منسجم با برنامه‌های داخلی و third-party کار کند، بهتر است یک وب پرتال را انتخاب کنید.

گزینه مناسب برای شما چیست ؟

پاسخ کاملا به نیاز کسب و کار شما که تلاش در برطرف کردن آن دارید، بستگی دارد. اگر هدف اصلی شما افزایش فروش و جذب مشتری جدید است، احتمالاً به یک وب‌سایت نیاز دارید. اگر هدف شما حفظ مشتریان موجود، بهبود وفاداری آنها به نام تجاری شما و افزایش شناخت کلی برند است، یک وب پرتال یک انتخاب منطقی خواهد بود. در صورت نیاز به ایجاد مرکز همکاری موثر با شرکا یا فروشندگان، وب پرتال نیز مناسب خواهد بود.

اگر هنوز از انتخاب خود مطمئن نیستید یا برعکس، بسیار مطمئن هستید، فقط به یک تیم پیاده‌سازی قابل اعتماد نیاز دارید، با شرکت داتام در تماس باشید و ما با کمال میل کمک خواهیم کرد!

مقاله مرجع