وقتی پیمایش متادیتا را در لیست‌ها و کتابخانه‌های بزرگ فعال می‌کنید، یافتن محتوا را برای کاربران آسان می‌کنید. پیمایش متادیتا به کاربران شیرپوینت این امکان را می‌دهد تا با استفاده از درخت پیمایش، محتوا را در لیست‌ها و کتابخانه‌ها فیلتر کرده و پیدا کنند.

همچنین می‌توانید فیلترهای کلیدی را که در ترکیب با درخت پیمایش کار می‌کنند، برای فیلتر لیست مواردی که نمایش داده می‌شوند، اعمال کنید. وقتی پیمایش متادیتا را تنظیم می‌کنید، می‌توانید ستون‌های کتابخانه را در درخت نشان دهید و فیلترهای کلیدی را مشخص نمایید.

تصویر زیر یک کتابخانه اسناد، پیکربندی شده با متادیتا و مکانیزم فیلتر را در سمت چپ نشان می‌دهد. فیلترینگی که مشاهده می‌کنید  Metadata Navigation (پیمایش متادیتا ) نام دارد.

 پیمایش متادیتا

در این مقاله نحوه ایجاد و پیکربندی پیمایش و فیلتر متادیتاها در لیست‌ها و کتابخانه‌های شیرپوینت را که باعث رضایت و پذیرش بهتر کاربران می‌شود را بررسی می‌کنیم.

پیمایش متادیتا چیست؟

قبل از ادامه کار، می خواهیم اشاره کنیم که این مکانیزم فیلترینگ (نام رسمی در شیرپوینت Navadata Navigation است) تنها در صورتی منطقی است که کتابخانه خود را با متادیتا/ستون‌های سفارشی پیکربندی کنید. اگر متایدتا سفارشی ندارید، فیلترهایی که خواهید داشت فیلترهایی هستند که به طور پیش فرض در هر کتابخانه‌ای وجود دارد (تغییر یافته توسط , Modified By ، تغییر یافته Modified و غیره).

پیمایش متادیتا یک ویژگی در شیرپوینت است که به کاربران امکان می‌دهد به صورت پویا محتویات موجود در لیست‌ها و کتابخانه‌های شیرپوینت را پیدا کنند.

مرحله 1: متادیتاها را پیکربندی کنید و اسناد را آپلود کنید

ما فرض می کنیم که شما از قبل می دانید چگونه این کار را انجام دهید. در صورت نیاز می‌توانید مقالات “دو راه جهت ایجاد متادیتا در شیرپوینت” و “سه روش افزودن ترم به ترم استور در شیرپوینت”  و “مخفی یا حذف کردن ترم‌ در ترم استور به صورت صحیح” را مطالعه نمایید.

مرحله 2: فعال‌سازی امکان Metadata Navigation

برای استفاده از این امکان ابتدا باید این قابلیت را روی سایت فعال کنید. برای این کار، شما باید مدیر سایت باشید (یا مجوز کنترل کامل سایت را داشته باشید).

  • به تنظیمات سایت> مدیریت امکانات سایت (Manage Site Features ) بروید.
  • به پایین صفحه بروید و با انتخاب گزینه Metadata Navigation and Filtering، بر روی دکمه فعالسازی کلیک کنید.

مرحله 3: پیمایش متادیتا را پیکربندی کنید

هنگامی که پیمایش متاداده فعال شد، اکنون می‌توانید فیلترها را در سطح کتابخانه تنظیم کنید.

1. به کتابخانه‌ای که می‌خواهید فیلترها را در آن اضافه کنید بروید.

2.به بخش تنظیمات کتابخانه بروید – اکنون گزینه‌ای به نام تنظیمات پیمایش متادیتا را مشاهده خواهید کرد. آن گزینه قبلاً وجود نداشت (فقط پس از فعال کردن ویژگی پیمایش متایدتا نمایش داده می‌شود)

 پیمایش متادیتا

3. در صفحه بعدی می‌توانید فیلترهای خود را پیکربندی کنید. شما کنترل کاملی بر روی فیلترهای نمایش داده شده دارید. لیست فیلتر در سمت چپ شامل همه فیلترهای متایدتای در دسترس شماست (متادیتای پیش فرض و متادیتای سفارشی که خودتان ایجاد کرده‌اید).

 پیمایش متادیتا

4. و در آخر بر روی ذخیره کلیک نمایید.

کار شما تمام شده است. از جستجوی خود لذت ببرید! اکنون کتابخانه شما میتواند بر اساس ترکیبی از فیلترهای متادیتا جستجو کند. فقط گزینه‌های خود را در سمت چپ انتخاب کنید، روی اعمال فیلتر کلیک نمایید و کتابخانه شما نتایج را بر این اساس آن تنظیم می‌کند.

مقاله مرجع