مایکروسافت در دوشنبه تاریخ 28 تیرماه سال 1400 نسخه Preview شیرپوینت جدید خود را با نام  SharePoint Server Subscription Edition را ارائه نمود. (دیگر خبری از نام گذاری مانند SharePoint 2022 نیست) همراه با این نسخه که از سایت مایکروسافت قابل دانلود است، لیستی از امکانات جدید و ارتقاء یافته نسخه جدید شیرپوینت نیز ارائه شده که در این مقاله قصد داریم به بررسی اجمالی برخی از آنها بپردازیم.

نسخه جدید شیرپوینت

ارتقاء امکانات سایت و لیست و کتابخانه

در این نسخه جدید شیرپوینت سعی شده تا با افزایش امکانات Accessibility تو صفحات شیرپوینت و ویوهای لیست و لایبری‌­ها در مدرن ویو، به کاربران کم بینا و نابینا در استفاده از شیرپوینت کمک شود.

همچنین در کتابخانه اسناد و کتابخانه تصاویر نیز امکان مشاهده پیش‌نمایش سند و تصویر اضافه شده است تا بتوانید عکس صفحات مختلف اسناد را پیش از مشاهده سند استفاده نمایید. ( البته این امکان پیش از این با استفاده از آفیس آنلاین و استفاده از وب سرویس‌­های آن قابل استفاده بود ولی اکنون در دسترس‌­تر قرار گرفته است)

نسخه جدید شیرپوینت

تغییر پاورشل­‌های شیرپوینت از Snap-in به cmdlets

دستورات پاورشل­ برای کانفیگ سرورها پیش از در قالب یک snap-in همراه نصب شیرپوینت نصب میشود و با بروزرسانی های شیرپوینت نیز بروز میشد ولی اکنون با تبدیل کردن این snap-in به cmdlets احتمالا به آسانی میتوان مجموعه دستورات پاورشل شیرپوینت را بدون وابستگی به شیرپوینت بروز کرد و همچنین بدون نیاز به اضافه کردن snap-in آن در هر پاورشلی قابل اجرا خواهد بود. ( cmdlets ها بر خلاف snap-in ها در پاورشل به صورت خودکار قابل استفاده هستند ولی snap-in حتما باید در پاورشل اضافه شود)

ارتقاء در زمینه احراز هویت و افزودن امکان استفاده از OIDC برای Identity Management

در این نسخه جدید قابلیت استفاده از پروتکل استاندارد Open ID Connect(OIDC) برای اهراز حویت کاربران به صورت پیشفرض فراهم شده است که این به نوبه خود قابلیت اتصال به طیف وسیعی از سیستم­‌های Authentication لینوکسی و Open Source را به ما میدهد (برخی از سرویس‌­های آمازون و گوگل از این پروتکل استفاده میکنند). نقصی که پیش از این برای پیاده سازی شیرپوینت در یک سازمان ما را ملزم به استفاده از اکتیودایرکتوری میکرد یا باید با استفاده از ADFS به طرزی ناقص شیرپوینت را به سرویس­‌های از نوع Open ID Connect متصل مینمود.

نسخه جدید شیرپوینت

دیگر تغییر در این زمینه، تغییر People Picker شیرپوینت برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر از متدهای مدرن Authentication در شیرپوینت است. پیش از این در صورتی که یک وب اپلیکیشن شیرپوینت را برای مثال به ADFS متصل میکردیم (حتی اگر ADFS به اکتیودایرکتوری متصل شده بود) در جستجوی کاربران در People Picker مشکل به وجود میامد و حتی اگر کاربر وارد شده درست وارد نمیشد People Picker آنرا درست نشان میداد که باعث ایجاد مشکلات فراوانی میشد و فقط میشد با کد نویسی مجدد کنترل People Picker آنرا اصلاح کرد که خود مشکلات متعدد دیگری ایجاد میکرد. اکنون در شیرپوینت Subscription Edition این مشکل برطرف شده است.

نسخه جدید شیرپوینت

از تغییرات دیگری همچون استفاده از TLS1.3 و افزایش امنیت شیرپوینت، قابلیت بروزرسانی شیرپوینت 2016 به صورت مستقیم به این نسخه بدون نیاز به تبدیل به نسخه 2019، قابلیت استفاده از نسخه ویندوز سرور 2022 و نسخه­‌های ویندوز سرور Core برای شیرپوینت و ارتقاء قابلیت­‌های سرچ شیرپوینت در مدرن ویو نیز میتوان نام برد که حتما به مرور زمان و بروزرسانی ­های بعدی شیرپوینت این امکانات بیشتر و بیشتر خواهد شد.