شیرپوینت امکانات بسیار جذابی برای مدیریت دسترسی‌­های اسناد و یا اطلاعات لیست­‌ها دارد که با استفاده صحیح از آنها میتوان هر نیازی در زمینه دسترسی به اطلاعات ( حفظ محرمانگی اطلاعات) را پاسخ داد یکی از این امکانات Item Level Permission هست که بسیار کاربردی است ولی به صورت پیشفرض فقط برای لیست­‌ها در شیرپوینت قابل تنظیم است، در این مقاله کاربرد و نحوه فعال کردن امنیت در سطح محتویات شیرپوینت را مشاهده خواهیم کرد.

تنظیم دسترسی به صورت دستی برای آیتم­‌های یک لیست و توقف ارث بری تمامی آیتم­‌های یک لیست کاری بشدت دشوار و اشتباه است (کند نمودن کوئری‌های شیرپوینت را به دنبال خواهد داشت) در صورتی که امنیت در سطح آیتم‌­های یک لیست مدنظر باشد بهترین راه استفاده از گزینه Item Level Permission است که در ادامه نحوه فعال سازی آنرا خواهیم دید.

برای فعال کردن این امکان در لیست در “تنظیمات لیست”  قسمت “تنظیمات پیشرفته” را انتخاب نمایید

امنیت در سطح محتویات شیرپوینت

سپس وابسته به نحوه فارسی کردن Item Level Permission را با نام‌­های متفاوتی میتوانید مشاهده کنید.

امنیت در سطح محتویات شیرپوینت

به صورت کلی امنیت در سطح محتویات شیرپوینت در دو حالت قابل تنظیم است. نخست مشاهده موارد لیست برای افراد و دسترسی ایجاد و ویرایش موارد لیست قبلی که هر دو مورد را در قسمت­‌های متفاوتی قابل تنظیم مشاهده خواهید کرد.

چه برای مشاهده و چه برای ویرایش در صورتی که گزینه دوم را انتخاب نمایید فقط آیتم­‌هایی را به کاربر نشان میدهد یا اجازه ویرایش میدهد که خود شخص ایجاد کرده است و به دیگران اجازه مشاهده / ویرایش نخواهد داد.

در نظر داشته باشید که مدیران سایت و افراد با سطح دسترسی “Full Control” از این قاعده مستثنی هستند و تمامی موارد لیست را حتی با محدودیت­های Item Level Permission مشاهده خواهند کرد.

همچنین در نظر داشته باشید که این تنظیمات فقط برای لیست­‌های شیرپوینت قابل تنظیم است و برای کتابخانه‌های شیرپوینت باید از روشی دیگر آن را فعال کرد که در آینده به توضیح آن خواهیم پرداخت.