دکمه like  این روزها جهانی شده است. ما پست‌ها را در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین و اینستاگرام و … Like می‌کنیم و با این کار قدردانی خود را از آن پست نشان می‌دهیم. آیا می‌دانید که در شیرپوینت نیز از امکان Like  و امتیازدهی در لیست‌ها و مخازن می‌توانید استفاده نمایید؟ این امکان به صورت مخفی در مخازن و لیست‌ها وجود دارد. در این مقاله با چگونگی استفاده از این امکان آشنا خواهید شد.

امتیازدهی در شیرپوینت

ویژگی امتیازدهی و Like  کردن در شیرپوینت چیست؟

پس از فعال کردن این امکان، شما و کسانی که به این آیتم­ها یا اسناد دسترسی دارید قادر خواهید بود اسناد یا آیتم‌ها را بر اساس مقیاس پنج ستاره‌ای یا دکمه Like  رتبه‌بندی نمایید. انتخاب اینکه کدام یک از این حالات باشد نیز بر عهده شماست.

چگونه امتیازدهی را در لیست یا مخزن فعال نماییم؟

قابلیت امتیازدهی بر روی تمام لیست‌ها (لیست سفارشی، لیست تماس و …) و همچنین در تمام مخازن شیرپوینت وجود دارد. برای فعال‌سازی کافی است مراحل زیر را دنبال نمایید:

  1. وارد بخش تنظیممات لیست یا مخزن (List or Library settings) شوید.
امتیازدهی در شیرپوینت

2. بر روی Rating Setting  کلیک نمایید.

امتیازدهی در شیرپوینت

3. با کلیک بر روی دکمه Yes  در بخش Rating Setting  این قابلیت فعال خواهد شد و در بخش بعد نحوه امتیازدهی مشخص می‌شود. امتیازدهی به صورت ستاره‌ای یا دکمه Like  می‌تواند انتخاب شود.

امتیازدهی در شیرپوینت

با فعال سازی امتیازدهی در شیرپوینت چه اتفاقی رخ می‌دهد

به انتخاب شما بستگی دارد که آیا امتیازدهی ستاره‌ای را انتخاب کرده‌اید یا دکمه Like

فعال‌سازی دکمه Like

اگر دکمه Like  را انتخاب کرده‌اید در لیست یا مخزن شما ستونی اضافه خواهد شد و کاربران با کلیک بر روی آن می‌توانند علاقه خود را با آن آیتم یا سند نشان دهند. مانند هر ستون دیگری در لیست یا مخزن، شما می‌توانید این ستون را هم دسته‌بندی، فیلتر و مرتب‌سازی نمایید.

فعال‌سازی دکمه Like

فعال سازی امتیازدهی ستاره‌ای

با فعال کردن این امکان به لیست یا مخزن شما یک ستون با پنج ستاره اضافه خواهد شد همانند امتیازدهی در فروشگاه‌های آنلاین. به همین ترتیب می‌توانید لیست یا مخزن را بر اساس این ستون مرتب نمایید یا فیلتر یا دسته‌بندی کنید. هر زمانی که شخصی موردی را امتیازدهی نماید، ستاره‌ها میانگین امتیازدهی تمام افراد به آن مورد را نمایش می‌دهند. اگر با موس بر روی ستاره‌ها بروید، به شما نشان می‌دهد که خودتان چه امتیازی به آن مورد داده‌اید.

امتیازدهی در شیرپوینت

موارد استفاده از امتیازدهی و پسندیدن چیست؟

اکنون که با این ویژگی در شیرپوینت آشنا شدید، مواردی که می‌توانید از این قابلیت استفاده نمایید چیست؟ در زیر چند مورد از آنها را بیان خواهیم کرد:

  • نظرسنجی: نوعی نظرسنجی ساده برای بهترین ایده، که کابران می‌توانند موردی را به لیست اضافه نمایند و افراد با امتیادهی به آنها بهترین ایده را مشخص می‌کنند.
  • نظرسنجی در مورد بهترین عکس: با فعال کردن این امکان در یک مخزن تصویر می‌توانید بهترین تصویر را با نظر کاربران انتخاب نمایید.