در ادامه مقاله قبلی، دیگر مزایای شیرپوینت برای استقرار سامانه مدیریت اسناد را بررسی خواهیم کرد.

شیرپوینت پلتفرمی کاملا قابل اطمینان

شیرپوینت با برخورداری از طراحی ساختاری دقیق از داده­‌های شما به خوبی نگهداری میکند، برخلاف اکثر پلتفرم­‌ها در شیرپوینت اتفاقاتی مانند از دست رفتن اطلاعات، بازنویسی (Overwrite) اطلاعات، خطاهای برنامه نویسی و دیگر اتفاقات مختل کننده وجود ندارد.

همچنین شیرپوینت با امکان نگهداری ورژن­‌های مختلف از اسناد یا اطلاعات لیست‌­ها این امکان را فراهم میکند که در صورت تغییر ناخواسته و به اشتباه اطلاعات و اسناد توسط کاربران، امکان بازگشت به نگارش­‌های قبلی وجود خواهد داشت. دیگر مزایای Versioning شیرپوینت را میتوانید در این مقاله مطالعه فرمایید.

قابلیت شیرپوینت در ذخیره اطلاعات بسیار حجیم

شیرپوینت بسادگی قابلیت ذخیره‌سازی فایل‌های حجیم و اطلاعات بسیار زیادی را دارد.  به برخی از این توانایی‌های شیرپوینت در زیر اشاره شده است:

  • در شیرپوینت قادر خواهید بود اسنادی با حجم تا 10 گیگابایت را آپلود نمایید.
  • در شیرپوینت قادر خواهید بود به ازای هر مخزن سند ( برای مثال مخزن سند قراردادها ) تا30 میلیون سند را بارگذاری نمایید.
  • در شیرپوینت میتوان به ازای هر دیتابیس تا 4 ترابایت داده ذخیره نمود.
  • در شیرپوینت میتوان به ازای هر سند تا 400 هزار ورژن اصلی(Major) و 511 ورژن فرعی(Minor) داشت.

شیرپوینت در صورتی که شما به هر یک از این محدودیت­‌ها نزدیک شوید نیز امکانی برای گسترش در نظر گرفته است برای مثال در صورتی که دیتابیسی در شیرپوینت به 4 ترابایت نزدیک شود میتوان به سادگی سایت‌­ها را در دیتابیس­‌های مختلف پخش یا جابه­‌جا نمود تا از این محدودیت رد شد.

شیرپوینت با امکان توسعه‌پذیری زیرساختی که دارد به سادگی در حجم­های بالای اسناد و اطلاعات میتوان از سرورهای متعددی جهت افزایش کارآیی و سرعت استفاده نمود.

امنیت شیرپوینت

شیرپوینت پلتفرمی بسیار امن میباشد که اسناد شما را ایمن نگه میدارد. امنیت شیرپوینت را میتوان در لایه‌های مختلفی بررسی نمود.

استقرار سامانه مدیریت اسناد

امنیت رمز عبور کاربران:

شیرپوینت به صورت پیشفرض از پروتکل NTLM برای لاگین کاربران استفاده مینماید که به صورت پیشفرض اطلاعات نام کاربری و رمزعبور از سمت کلاینت به سرور رمزنگاری میشود. همچنین در شیرپوینت امکان استفاده از پروتکل­های Kerberos و SAML و همچنین ADFS نیز وجود دارد.

امنیت دیتابیس­‌های شیرپوینت:

دیتابیس­‌های شیرپوینت قابل رمزنگاری میباشد تا در صورتی که حتی به صورت فیزیکی هارد دیتابیس نیز به سرقت رفت، اسناد و اطلاعات غیرقابل سرقت باشد.

امکان استفاده از HTTPS :

در شیرپوینت قادر هستیم سایت­ها را با پروتکل https و پورت 443 میزبانی نمایم تا تمامی اطلاعات تبادل شده بین کاربران و سرورها را به صورت ایمن رمزنگاری نماییم.

دسترسی‌­های شیرپوینت:

پلتفرم شیرپوینت امکانات بسیار وسیعی برای کنترل دسترسی افراد سازمان به سایت­ها، فولدرها و اسناد دارد تا بتوان درعین سادگی با دقت دسترسی افراد را به فایل­های متفاوت مدیریت نمود و همچنین اسناد محرمانه و حساس را امن نمود.

بهبود روز افزون پلتفرم شیرپوینت

شیرپوینت به صورت روز افزون در حال بهبود میباشد علاوه بر ورژن­های مختلف شیرپوینت ( شیرپوینت­های 2010، 2013، 2016 و 2019) که در طول زمان در حال انتشار هستند مایکروسافت برای ورژن­های مختلف، دائم در حال افزودن امکانات جدید و اصلاحات جدید در قالب پکیج­های Update است.

استقرار سامانه مدیریت اسناد

همچنین مایکروسافت در طول زمان سعی نموده از مفاهیم روز برنامه نویسی استفاده نماید و این ابزار را برای توسعه­دهندگان و استفاده‌کنندگان شیرپوینت نیز فراهم نماید. برای مثال میتوان به افزودن امکان توسعه جدیدی به شیرپوینت به نام Sharepoint Framework که تلفیقی از ابزارهای Reactjs، Nodejs، Typescript میباشد، اشاره نمود.

امکانات جانبی شیرپوینت برای مدیریت مستندات DMS

شیرپوینت امکانات بیشماری دارد که میتوان در سامانه‌­های مدیریت مستندات (DMS) استفاده نمود امکاناتی که بعضا به صورت پیشفرض قابل استفاده خواهد بود. امکاناتی همچون موتور جستجوی شیرپوینت، چرخه عمر اسناد شیرپوینت، امکانات گردش کار (Workflow) در شیرپوینت را میتوان مثال زد.

به صورت کلی شیرپوینت امکانات بیشماری برای کمک به کسب و کارها در پیاده­سازی هر چه بهتر مدیریت مستندات (DMS) و استقرار سامانه مدیریت اسناد در سازمان‌ها دارد که ما در این دو مقاله برخی از مهمترین این امکانات را بیان نمودیم.

ما در شرکت داتام با برخورداری از این امکانات و بررسی امکانات سایر پلتفرم­‌ها، سامانه مدیریت مستندات (DMS) را بر بستر شیرپوینت طراحی نموده­ایم و آماده ارائه خدمت به کسب و کارهای مختلف میباشیم.