به صورت پیشفرض شیرپوینت فایل­‌های ذخیره شده در کتابخانه­‌ها (unstructured data) را همراه با ستون­‌های اطلاعاتی (structured data) آنها در جداول دیتابیس ذخیره میکند. باتوجه به ویژگی جذاب فایل استریم (File Stream) در SQL Server که امکان ذخیره فایل­‌ها در فایل سیستم دیتابیس را میدهد، شیرپوینت نیز قابلیت استفاده از این ویژگی در سطح دیتابیس‌­های خود دارد. با فعال نمودن امکان Blob Storage در یک دیتابیس امکان ذخیره دیتاهای ساختار نایافته مثل سند، ویدیو و عکس به صورت فایل و ذخیره متادیتاهای آنها در جداول آن دیتابیس فراهم خواهد شد که امکان بسیار جالبی خواهد بود.

 Blob Storage در شیرپوینت

فرض کنید دیتابیسی در فارم شیرپوینت خود دارید که به صورت غالب تشکیل شده است از اسناد، ویدیو، عکس و دیگر فرمت فایل­‌ها که در کتابخانه­‌های مختلفی در سایت­‌های شیرپوینت ایجاد شده‌­اند و حجم این دیتابیس به صورت روز افزون در حال زیاد شدن است که خود ایجاد دو مشکل میکند، اول اینکه با افزایش حجم این دیتابیس شیرپوینتی بعد از آستانه‌­ای( طبق پیشنهاد مایکروسافت این آستانه را به صورت معمول 200 گیگابایت به ازای هر دیتابیس در نظر میگیریم که البته بسیار بستگی به سرعت و کارآیی هارد دارد) سرعت سایت­‌های این دیتابیس با افت قابل توجهی همراه خواهد بود و دوم اینکه ذخیره این حجم روز افزون از فایل‌ها روی یک دیتابیس گران مقرون به صرفه نخواهد بود. برای حل این مشکلات باید امکان RBS(Remote Blob Storage) در فارم شیرپوینت کانفیگ شود و دیتابیس مذکور را به این سرویس اضافه کنید. برای استفاده از این سرویس باید محدودیت‌­ها و مزایای این سرویس را بخوبی در فارم شیرپوینت خود بررسی کنید.

 Blob Storage در شیرپوینت

مزایا

با استفاده از RBS میتوان حجم دیتابیس‌­ها را با توجه به جدا نمودن اسناد از دیتابیس شیرپوینت کاهش داد همچنین در صورت بزرگ بودن اسناد و فایل‌ها حجم نهایی ذخیره شده درفایل سیستم نیز کاهش خواهد یافت.

با توجه به گران بودن انواع هاردهای سرعت بالا، با استفاده از این ویژگی میتوان با جدا نمودن فایل­‌ها در هارد با سرعت پایین‌تر و ارزان تر (مانند هاردهای NAS ) هزینه­‌ها را بشدت کاهش داد. همچنین در صورت کانفیگ RBS با استفاده از FileStream RBS میتوانید از دستورات موجود در پاورشل شیرپوینت برای بک آپ استفاده نمایید (مانند دستورات Backup-SPSite و Export-SPWeb).

توجه داشته باشید در صورتی که در فارم خود از سایت Record centers استفاده نموده­اید و با استفاده از فرآیند یا Lifecycle اسناد، در فارم شیرپوینت خود فایل­‌هایی را در این سایت بایگانی مینمایید استفاده از RBS برای دیتابیس این سایت بسیار توصیه میشود.

معایب و محدودیت­‌ها

باید به این نکته نیز دقت نمایید که با استفاده از RBS با توجه به پیچیدگی بیشتر مدیریت دیتابیس و فارم شیرپوینت برای مثال ارتقاء فارم شیرپوینت به نسخه­ای بالاتر یا مایگریت سایت‌های شیرپوینت به فارمی دیگر هزینه زمانی بیشتری خواهد داشت. همچنین در صورت دارا بودن چک لیستی برای مانیتورینگ فارم شیرپوینت باید آیتم­‌هایی نیز برای مانیتور نمودن پرفورمنس RBS اضافه نمایید.

توجه داشته باشید که در صورتی که فایل‌­های استفاده شده در دیتابیس شیرپوینت به صورت میانگین کمتر از 256کیلوبایت است نباید از RBS استفاده نمایید.

دیتابیس­‌های فارم شیرپوینت که از RBS استفاده میکنند را نمیتوانید Encrypt (در سطح دیتابیس) نمایید. همچنین در این نوع دیتابیس­‌ها استفاده از Log Shipping و Database Mirroring ممکن نیست و یا با محدودیت­‌هایی رو برو هستید.