گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یک سرویس رایگان و محبوب برای تجزیه و تحلیل وب سایت است. چرا ما با استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت سایت‌های خود را بررسی نکنیم؟ در این مقاله نحوه افزودن Google Analytics به شیرپوینت را بررسی می‌کنیم.

مرحله 1: ثبت نام کنید و کد رهگیری Google Analytics را دریافت کنید.

برای شروع باید یک حساب Google Analytics داشته باشید! برای حساب Google Analytics در: http://www.google.com/analytics/ ثبت نام کنید، به سایت Google Analytics وارد شوید، به برگه «Admin» بروید و با ایجاد کردن یک Farm، ویژگی جدیدی را برای وب سایت خود تنظیم کنید، روی «دریافت» کلیک کنید. دکمه Tracking ID” برای تولید کد رهگیری Google Analytics برای شیرپوینت است. برای استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت به این کد رهگیری نیاز داریم.

استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت

کد رهگیری چیزی شبیه به تصویر زیر است:

استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت

مرحله 2: MasterPage را ویرایش کنید و کد رهگیری Google Analytics را اضافه کنید

مرحله بعدی اضافه کردن Google Analytics به صفحه اصلی شیرپوینت (MasterPage) است. MasterPage سایت خود را در «حالت پیشرفته» با SharePoint designer 2013 ویرایش و این کد را درست قبل از تگ </head> وارد کنید.

استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت

بعد از افزودن کد رهگیری صفحه را پابلیش و تایید نمایید.

مرحله 3: استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت

24 ساعت باید منتظر بمانید و بعد می‌توانید آمار Google Analytics را بر اساس ترافیک سایت خود مشاهده کنید.

استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت

آیا می توان Google Analytics را برای سایت های اینترانت شیرپوینت استفاده کرد؟

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می‌کند؟ خوب، هر بار که کاربران به سایت دسترسی پیدا می‌کنند، اسکریپت گوگل روی مرورگرهای آن‌ها اجرا می‌شود و کلیک را همراه با برخی داده‌های تحلیلی با Google Analytics ثبت می‌کند. بنابراین مهم نیست حتی اگر وب سایت شما یک سایت اینترانت باشد، تا زمانی که کاربری که آن را مشاهده می کند به اینترنت دسترسی داشته باشد تا به سرورهای Google Analytics دسترسی پیدا کند مشکلی وجود ندارد.

گوگل آنالیتیکس در مقایسه با تجزیه و تحلیل شیرپوینت (SharePoint analytics):

همه ما می دانیم که شیرپوینت دارای برخی از قابلیت‌های داخلی تجزیه و تحلیل داده‌های سایت می‌باشد. چرا هنوز به Google Analytics نیاز داریم؟ Google Analytics قابلیت‌های OOTB را گسترش می‌دهد و داده‌های بیشتری را فراهم می‌کند، مانند: شما یک سایت اینترنتی عمومی شیرپوینت دارید و می‌خواهید ردیابی کنید بازدیدکنندگان شما از کدام کشور می‌آیند، به دنبال چه هستند؟ چگونه به سایت شما رسیدند، از چه مرورگرهایی استفاده می‌کنند و غیره.

شما می‌توانید از این تکنیک جهت استفاده از گوگل آنالیتیکس در شیرپوینت، هر نسخه شیرپوینت مانند شیرپوینت 2010، شیرپوینت آنلاین، پایه شیرپوینت و غیره استفاده کنید.

مقاله مرجع