پلتفرم شیرپوینت با امکانات گسترده و کاربردی که دارد میتواند در سازمان­‌های مختلفی سودمند عمل کند یکی از این سازمان­‌ها سیستم سلامت و بیمارستان­‌ها میباشند که در تمامی کشورها بصورت موثری در حال استفاده از شیرپوینت و پیشبرد اهداف خود هستند. در این مقاله قصد داریم استفاده از شیرپوینت در سیستم سلامت با رویکرد بهبود تعاملات و ارتباطات داخلی را بررسی کنیم.

استفاده از شیرپوینت در سیستم سلامت

شیرپوینت یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای استقرار یک پرتال سازمانی و همچنین یکی از بهترین ابزار برای سهولت همکاری تیمی(Collaboration) است که با استفاده از آن در سیستم سلامت میتوان کارایی آنها را بطور چشمگیری افزایش داد. با فراهم کردن پرتال داخلی برای سازمان‌­ها و گروه‌های با محوریت سلامت میتوان دسترسی به اطلاعات و دانش درون سازمانی را به سهولت روی دستگاه‌های مختلف (گوشی، تبلت، لپ تاپ) فراهم کرد. همچنین سازمان قادر خواهد بود با استفاده از این پرتال داخلی تمامی رویه­‌های کاری خود مانند تنظیم تقویم رویدادهای کاری برای تمامی پرسنل اعم از پرستاران و متخصصین، به اشتراک گذاری اطلاعات و پرونده سلامت بیماران، اشتراک گذاری رویدادهای عمومی را میتوان مثال زد.

با طراحی و استقرار مناسب یک پرتال سازمانی در بستر شیرپوینت برای سیستم‌­های سلامت مانند بیمارستان­ها میتوان بستری یکپارچه برای اطلاعات و سازماندهی این اطلاعات با رویکرد بهبود تعاملات و گردش اطلاعات داخلی فراهم ساخت تا منجر به ارتقاء سرویس ارائه شده به مراجعه کنندگان شود در ادامه سعی میکنیم برخی از امکانات کلی قابل پیاده سازی در پرتال سازمانی حوزه سلامت را با هم بررسی کنیم.

  • پیاده سازی فرآیندهای داخلی سازمان

یکی از مزایای شیرپوینت قابلیت پیاده سازی فرم و فرآیندهای داخلی سازمان میباشد که با استفاده از این امکان میتوان مواردی مانند فرآیندهای زیر را پیاده سازی کرد:

  • درخواست مرخصی و تقویم شیفت پرسنل هر بخش
  • چرخه تایید بودجه‌­های بخش‌ها
  • سامانه درخواست پشتیبانی برای تجهیزات پزشکی، تجهیزات کامپیوتری و تاسیسات بخش­‌ها
  • زمانبندی و تعریف وظایف درون بخشی به تفکیک پرسنل

فرآیندها و سامانه‌­های ذکر شده تنها موارد محدودی از نیازهای هر بخش میباشد که میتوان بخوبی در شیرپوینت پیاده سازی نمود. همچنین پیاده سازی هر یک از این فرآیندها با توجه به فرهنگ و رویه سازمانی رایج در هر سیستم سلامت میتواند متفاوت و منحصر به فرد باشد که شیرپوینت با توجه به امکانات فوق العاده­ای که در این زمینه دارد یکی از بهترین ابزارهای پیاده سازی منعطف این گونه موارد مبیاشد.

  • پیگیری رویدادهای کاری و فعالیتها

یکی از چالش‌های کادر درمان پیگیری طیف وسیعی از رویدادها، وظایف و فعالیتهای کاری است که در بخش­های مختلف سازمان به آنها ارجاع داده میشود مواردی همچون حضور در کنار بیمار، شرکت در جلسات آموزشی و انجام شرح وظایف مربوطه را میتوان مثال زد که ممکن است پیگیری آنها بسیار سخت و طاقت فرسا باشد. شیرپوینت در این زمینه با فراهم کردن تقویم‌های متنوع قادر خواهد بود تمامی رویدادهای افراد را به طور طبقه‌بندی شده و با اولویت در معرض دید ایشان قرار دهد تا بتوانند به راحتی به مدیریت کارهای خود بپردازند.

  • اخبار و اعلانات

پرتال سازمانی اصولا در سازمانها اولین صفحه­‌ای است که کاربران در بدو ورود به سازمان و استفاده از سیستم مشاهده خواهند کرد پس کاربران در بدو ورود باید از اخبار و اعلانات روز جاری، هفته جاری و ماه جاری با خبر شوند و در صورت نیاز به صورت کامل آن خبر یا اعلان را مطالعه کنند. شیرپوینت با دارا بودن امکانات اطلاع رسانی در قالبهای مختلف بصورت کامل قادر به برطرف کردن نیازهای سیستم سلامت خواهد بود.

استفاده از شیرپوینت در سیستم سلامت