استفاده از شیرپوینت بدون برنامه‌نویسی به این معناست که در هنگام پیاده‌سازی پرتال‌های داخلی، سیستم‌های مدیریت اسناد و … از امکانات خود شیرپوینت استفاده نمایید و از ابزارهای third-party، کدنویسی و افزونه‌ها (add-ons) تا حد امکان استفاده نکنید.

ما در شرکت داتام نیز در پیاده‌سازی سامانه‌‌ها (پرتال سازمانی، مدیریت اسناد، مدیریت وظایف، مدیریت دانش، سامانه درخواست فناوری اطلاعات، کنترل مدارک تضمین کیفیت و … ) از امکانات خود شیرپوینت استفاده می‌کنیم و از کدنویسی در شیرپوینت تا جایی که مقدور باشد، استفاده نمی‌کنیم.(در صورت نیاز به کدنویسی از برنامه نویسی سمت client استفاده می‌کنیم)

در این مقاله توضیح می‌دهیم چرا استفاده از ابزار third-party، کدنویسی و افزونه‌ها (add-ons) توصیه نمی‌شود.

زمان پیاده‌سازی

آیا شما می‌خواهید پرتال خود را در مدت چند ماه یا یک سال آماده استفاده داشته باشید؟ این زمان بستگی به تصمیم شما در استفاده از شیرپوینت به همراه کدنویسی، استفاده از قالب‌های آماده، ابزارهای third-party و … دارد. زیرا زمانیکه از این موارد استفاده می‌کنید نیاز به زمان برای تست و همچنین اطمینان از صحت عملکرد آنها دارید.همچنین ممکن است در مواردی مشکلات پس از استفاده طولانی مدت از آنها پیش بیاید، مشکلاتی چون کندی سرعت صفحات و باگ های نرم افزاری. در شیرپوینت بدون برنامه‌نویسی (Out of the Box) شما به هیچ کدام از این تست ها نیاز ندارید زیرا مایکروسافت قبلا این تست‌ها را بجای شما انجام داده است و شما میتوانید با اطمینان خاطر از امکانات شیرپوینت استفاده نمایید.حتی باگ های گزارش شده از کاربران سراسر دنیا توسط مهندسین مایکروسافت به صورت ماهانه با آپدیت ها حل خواهد شد.

هزینه

باید بدانید که مجوزهای third-party و توسعه‌دهندگان شیرپوینت ارزان نیستند و وقتی تصمیم  به سفارشی‌سازی شیرپوینت می‌گیرید حتما این مورد را در نظر داشته باشید. همچنین در صورت استفاده از کرک این نرم افزارها (به دلیل تحریم و سایر موارد) در صورت وقوع مشکل شما قادر به پشتیبانی گرفتن از این third-party ها نخواهید بود.

پشتیبانی ساده

اگر استفاده از شیرپوینت بدون برنامه‌نویسی باشد، قطعا پشتیبانی آن ساده‌تر خواهد بود و شما خودتان به راحتی می‌توانید در صورت بروز مشکل (در صورت استفاده از شیرپوینت بدون برنامه‌نویسی احتمال آن بسیار کم است) مشکل را رفع نمایید. زیرا شما به راحتی با یک جستجو یا با استفاه از مطلب در بلاگ به پاسخ خود خواهید رسید.

ابزارهای third-party باعث می‌شوند شما در شیرپوینت کلاسیک باقی بمانید

این چیزی نیست که در مورد همه سفارشی‌سازی‌ها و افزونه‌های third-party صادق باشد، اما قطعاً در مورد بسیاری از آنها صدق می‌کند. مسئله این است که بسیاری از سفارشی‌‌سازی‌ها نیاز دارند شما از شیرپوینت کلاسیک استفاده کنید(Classic View). این به این معناست که هیچ لیست، مخزن و صفحه مدرنی وجود نخواهد داشت(Modern View). بسیاری از توسعه‌دهندگان به سمت شیرپوینت مدرن رفته‌اند اگرچه شیرپوینت مدرن در حال توسعه است. قبل از اینکه به سمت شیرپوینت سفارشی بروید و مدیر خود را با قالب‌ها رنگی و جذاب خوشحال کنید، مطمئن شوید که آنها از شیرپوینت مدرن و پشتیبانی می‌کنند.

شما در حال حاضر ابزاری که نیاز دارید را در اختیار دارید

آیا اخیرا به آفیس365  نگاه کردید؟ مانند یک جعبه گنج است! مایکروسافت دائما ابزار و قابلیت‌های جدید اضافه می‌کند. Teams Planner، PowerApps تنها بخشی از این ابزارهای اضافه شده هستند که به شما امکان می‌دهند شیرپونت خود را به سطح جدیدی ببرید. تنها دغدغه شما انتخاب ابزار مناسب جهت استفاده در کسب و کارتان است.

مطمئنا شرایطی پیش می‌آید که لازم است شیرپوینت را سفارشی‌سازی کنید. اگر نیازهای خاصی در کسب و کار خود دارید یا ویژگی خاصی مد نظر شما است که در شیرپوینت و آفیس 365 بدون برنامه‌نویسی در دسترس نیست، شما نیاز به استفاده از کدنویسی و ابزهای third – party  دارید. این کاملا خوب است به شرطی که عواقب آن را در نظر داشته باشید.

مقاله مرجع