شیرپوینت پلتفرمی است با امکانات بسیار که میتوان وابسته به نیاز خود، برخی از این امکانات را در سامانه­‌های شیرپوینتی مختلف استفاده نمود که به دلیل وسعت این امکانات برخی از آنها کمتر شناخته شده‌اند که حتی بعضا به جای استفاده از آنها کدنویسی انجام میشود، یکی از این امکانات استفاده از بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت یا لیست­‌های شیرپوینت است که در برخی از موارد استفاده فراوانی خواهد داشت مانند کتابخانه اسناد تضمین کیفیت که پس از پرینت سند میتوان جهت رفرنس اصلی سند در کتابخانه سند شیرپوینت از این بارکد استفاده نمود.

برای فعال کردن امکان بارکد در کتابخانه اسناد مراحل زیر را دنبال کنید

برای مثال در سایتی یک کتابخانه اسناد ایجاد میکنیم

بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت

سپس پس از تغییر نام کتابخانه اسناد به فرم­ها به تنظیمات کتابخانه وارد می‌شویم.

بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت

سپس گزینه  Information Management Policy setting را انتخاب نمایید.

بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت

در صفحه باز شده همانطور که در صفحه زیر مشاهده میکنید انواع محتوا یا همان Content Type های این مخزن یا لیست را مشاهده میکنید در صورتی که از نوع محتوای خاصی که قبلا در سایت شیرپوینتی مورد نظر خود ساخته‌اید قرار است در این مخزن استفاده کنید آنرا به این مخزن پیش از ادامه اضافه کنید و سپس آنرا انتخاب نمایید در غیر این صورت نوع محتوای مستند را انتخاب نمایید.

بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت

در صفحه مربوط گزینه Enable Barcodes را انتخاب نمایید پس از انتخاب صفحه بروز میشود و گزینه بعدی نیز نمایان خواهد شد آنرا نیز مانند تصویر زیر تیک بزنید و تنظیمات را ذخیره نمایید.

بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت

اکنون به کتابخانه اسناد یا لیست شیرپوینت مورد نظر خود رفته اسناد یا موارد لیست مورد نظر خود را ثبت نمایید سپس به تنظیمات نمای این کتابخانه اسناد یا لیست شیرپوینت رفته و مانند تصاویر زیر بارکد را به نمای پیشفرض اضافه نمایید.

بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت
بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت

اکنون بارکد مورد نظر به نمای اصلی شما مانند تصویر زیر اضافه شده است و شما هر سندی که در این کتابخانه سند آپلود نمایید دارای یک بارکد منحضر به فرد خواهد بود.

اطلاعات مورد نظر داخل این بارکد قابل تغییر خواهد بود ( با استفاده از کدنویسی و نوشتن یک event receiver)  ولی به صورت پیشفرض در صورتی که این بارکد را اسکن نمایید، کد یکتای این سند که در ستون Barcode Value قابل مشاهده خواهد بود را برخواهد گرداند تا شما بتوانید به نسخه و ورژن مورد نظر این سند در شیرپوینت دسترسی پیداکنید.

بارکد در کتابخانه اسناد شیرپوینت