ایزو چیست؟

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (The International Organization for Standardization) که به اختصار (ISO) شناخته می‌شود، موسسه بین‌المللی تعیین استاندارد است که متشکل از نمایندگان مؤسسات استانداردسازی ملی کشورهای مختلف است.

این سازمان غیردولتی و غیر انتفاعی در سطح وسیع به وضع استانداردهای کلی و جزئی برای هماهنگ کردن استانداردهای متفاوت جهانی می‌پردازد. در عمل ایزو به صورت یک کنسرسیوم، از طریق ارتباطات قوی با دولت‌ها فعالیت می‌کند. به عبارتی دیگر، این سازمان به ترویج جهانی استانداردهای اقتصادی و صنعتی می‌پردازد تا مبادلات صنایع و فنون مختلف را در یک راستا هماهنگ کند. این مؤسسه انواع استانداردهای تجاری و صنعتی جهانی را تعیین می‌نماید. مرکز ایزو در شهر ژنو سویس قرار دارد. سازمان ایزو کار رسمی خود را از تاریخ بیست و سوم فوریه ۱۹۴۷ آغاز کرده است.

از آنجا که استانداردهای این سازمان در عمل، تبدیل به قوانین برای بنگاه‌های مختلف می‌گردد، با آن که نهادی غیردولتی است لیکن از بیشتر سازمان‌های مشابه غیردولتی قدرتمندتر است. امروزه نزدیک به ۱۵۷ کشور در این سازمان به عضویت درآمده‌اند که ایران نیز یکی از آن ها است.

این سازمان در کمیته­‌های فنی متعددی به بررسی موضوعات مختلف در زمینه‌های صنعتی و تجاری می‌پردازند و پس از طی مراحی استاندارد مورد نیاز را صادر می‌نمایند.

استاندارهای سری ایزو 9000

مطابق تعریف ویکی­پدیا ” ایزو ۹۰۰۰ خانواده‌ای از سیستم‌های مدیریت کیفیت (QMS) است که شامل مجموعه­ای ‌از استانداردهایی می‌باشد که به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کند نیاز مشتریان و سایر سهام داران، مطابق با الزامات قانونی برطرف گردد”

ایزو 9000 خانواده­ای از استانداردهایی است که با مفاهیم اولیه سیستم­های مدیریت کیفیت سروکار دارند و برای پیاده‌سازی آنها راهنمایی و دستورالعمل ارائه می‌دهند که شامل سه استاندارد اصلی زیر می‌باشند.

 • ایزو ۹۰۰۰ – سیستم مدیریت کیفیت – اصول و واژه‌نامه‌ها (تعاریف)
  این بخش به تعریف دقیق خود استاندارد و شرایط اعطای استاندارد می‌پردازد و هسته اصلی استانداردهای خانواده ایزو ۹۰۰۰ محسوب می‌گردد.
 • ایزو ۹۰۰۱ – سیستم مدیریت کیفیت – الزامات
  شرایط معنی‌دار شدن استفاده از این استاندارد برای هر نوع سازمان، بخش رشد و بهره‌وری، تولیدی، نصب سیستم‌ها و ارائه خدمات یا تأمین‌کنندگان هر نوع خدمتی می‌باشد. به عبارتی این استاندارد شرایطی را خواستار می‌شود که سازمان‌ها باید داشته باشند تا رضایتمندی مشتریانشان را جلب نمایند.
 • ایزو ۹۰۰۴ – مدیریت کیفیت – راهنمای دستیابی به موفقیت پایدار(بهبود مستمر)
  این بخش به بهبود مستمر در سیستم می‌پردازد و راهنمایی‌هایی برای بهبود مستمر و بالابردن شفافیت کار سیستم و همچنین به بلوغ رساندن سیستم دارد

ایزو 9001:2015

ایزو 9001 در ورژن سال 2015 اصول مدیریت کیفیت را به هفت اصل زیر تغییر داد که به تشریح این اصول خواهیم پرداخت.

 1. تمرکز بر روی مشتری
  تمرکز اصلی مدیریت کیفیت برآوردن الزامات مشتری و تلاش بر فراتر رفتن از انتظارات مشتری است. تمرکز روی مشتریان و برآوردن نیازهای آنها یکی از بهترین راه‌ها جهت نشان دادن تعهد به کیفیت است. همانند جلب رضایت مشتریان توجه به باقی ذینفعان سازمان مانند تامین‌کنندگان، کارمندان، سرمایه‌گذاران نیز بسیار مهم است.
 2. رهبری
  رهبران در تمام سطوح پدید آورنده وحدت هدف و جهت‌گیری می­باشند و شرایطی را فراهم می‌کنند که در آن افراد در دستیابی به اهداف کیفی سازمان مشارکت نمایند. سازمان­های با رهبری قوی دارای اهداف روشنی برای چشم اندازهای پیش رو هستند تا با استفاده از تعاملات درون تیمی در راستای پیشبرد این اهداف گام بردارند که این خود در ارتقاء عملکرد افراد نیز بسیار موثر است.
 3. درگیری و مشارکت افراد
  برای سازمان ضروری است که تمام افراد ذیصلاح و توانمند بوده و در ارائه ارزش مشارکت کنند.
  افردا ذیصلاح و توانمند که درتمام سازمان مشارکت می‌کنند توانایی سازمان را برای خلق ارزش ارتقاء می‌دهند. بحث و تبادل نظر افراد در مورد مشکلات و اشتراک‌گذاری تجارب با تیم یکی از مهم­ترین مزایای پیاده سازی استاندارد ISO 9001 می‌باشد.
 4. رویکرد فرآیندی
  وقتی فعالیت‌های یک سازمان به صورت فرآیند­های به هم وابسته و به صورت سیستمی منسجم پیاده سازی شود نتایج یکسان و قابل پیش بینی‌تری از فعالیت‌ها به دست می‌آید و سازمان به عنوان سیستمی واحد و یکپارچه عمل خواهد کرد. سازمان­ها با رویکرد فرآیندی قادر خواهند بود تا به سادگی بیشتر به سوی اهداف خود گام بردارند و مسیر خود را پایش نموده و نقاط ضعف و قوت خود را اصلاح و ارتقاء بخشند.
 5. بهبود
  بهبود روز افزون یکی از ضرورات سیستم‌های مدیریت کیفیت می‌باشد و هچنین باید یکی از اهداف اصلی هر سازمانی باشد. سازمان‌های موفق تمرکز روزافزون بر بهبود دارند.
 6. تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد
  اطلاعات قابل اعتماد و دقیق یکی از الزامات تصمیم‌گیری درست می‌باشد. در سازمان باید به افراد برای تصمیم‌گیری اطلاعات کافی و دقیقی ارائه شود تا با استفاده از آن تصمیم گیری­های دقیق‌تری داشته باشند و همچنین زمینه ارتقاء ارتباطات، بهبود و کمک به دستیابی به اهداف فراهم شود.
 7. مدیریت روابط
  سازمان‌ها برای موفقیت پایدار، روابط خود با طرف‌های ذینفع مانند تأمین‌کنندگان مدیریت می‌کنند. تامین‌کنندگان می‌توانند یکی از مزیت­های رقابتی باشند و این نیازمند یک رابطه بر پایه صداقت است.ایجاد چنین روابط پایداری با تامین‌کنندگان و سایر طرف های ذینفع نیازمند توازن منافع مالی کوتاه مدت با بلند مدت، استراتژی های متقابلا سودمند است.

ما در شرکت داتام با استفاده از شیرپوینت و به کارگیری امکانات بسیار زیاد آن با در نظر گرفتن اصول هفتگانه سیستم­های تضمین کیفیت، محصولاتی مانند سامانه کنترل مدارک تضمین کیفیت و  سامانه فرآیندهای تضمین کیفیت را ابزاری جهت پیاده سازی سیستم تضمین کیفیت (QMS) طراحی نموده­ایم.